VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změřit radon vám pomůže krajský úřad

Vysočina – Vysoká koncentrace radonu v bytech je jednou z možných příčin vzniku rakoviny plic. Vysočina, tedy i okres Třebíč, patří k oblastem se zvýšenou radioaktivitou v geologickém podloží.

26.8.2010
SDÍLEJ:

Radon. Ilustrační foto. Foto: Deník

Na Vysočině ročně zemřou více než dvě stovky lidí na rakovinu plic a podle některých odborníků minimálně čtvrtinu z nich má na „svědomí“ právě nadprůměrná aktivita radonu. Ten proniká zejména do domů, bytů, vodovodů a může být i ve stavebních materiálech.


„Koncentraci radonu v objektu je možné zjistit měřením. Pokud je v objektu zjištěna objemová aktivita radonu vyšší než směrná hodnota čtyři sta becquerelů na metr krychlový, doporučuje se přijmout odpovídající ozdravná opatření pro její snížení, uvedla Eva Pravdová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.


„Pokud je zjištěna objemová aktivita radonu vyšší než tisíc becquerelů, poskytuje stát dotaci. Musí jít ale o domy postavené před rokem 1991, kdy ještě nebylo riziko pronikání radonu známo,“ dodala Pravdová.


Mapy rizika


Mapy radonového rizika geologického podloží zpracovala Česká geologická služba a jsou dostupné na serveru www.geology.cz. Pokud nemají domy v těchto oblastech dostatečnou izolaci, existuje v nich zvýšené riziko pronikání nebezpečného radonu do vnitřního ovzduší.


„Rokem 2009 byl ukončen desetiletý radonový program u nás. Na základě vyhodnocení jeho výsledků byl usnesením vlády schválen nový Radonový program pro roky 2010 až 2019 – Akční plán, jehož koordinátorem je Státní úřad pro jadernou bezpečnost,“ upřesnila Pravdová.


V předchozí etapě šlo především o to, vyhledat co nejvíce domů se zvýšenou objemovou aktivitou radonu a vytvořit podmínky pro jejich ozdravení. V následujícím období půjde hlavně o to, poskytnout veřejnosti dostatek informací. Bude už na každém vlastníkovi nemovitosti, jaké chce mít ovzduší ve vlastním domě.


Podle Pravdové je nadále zachován dostupný systém bezplatného informativního měření objemové aktivity radonu v domech i systém státních dotací na provedení ozdravných protiradonových opatření při splnění stanovených podmínek.

K dnešnímu dni se podařilo získat ze státního rozpočtu přísliby dotací na protiradonová ozdravná opatření na sedm akcí v okrese Třebíč v celkové výši 1,05 milionu. To je 150 tisíc na jednu akci. Týká se to lokalit Budišov, Čikov, Mihoukovice, Lipník, Tasov a dvakrát Hostákov,“ informoval Jaroslav Šmejkal z oddělení technické ochrany životního prostředí krajského odboru životního prostředí v Jihlavě.


„Lidé by se měli více, a to třeba i prostřednictvím obcí, zajímat o měření radonu stopovými detektory, které je stále ještě bezplatné. Stačí obci nahlásit adresy případných zájemců a postoupit takový seznam ke mně na krajský úřad a ostatní již zařídím,“ poradil postup Jaroslav Šmejkal. „Od proměření se potom odvíjejí další postupy, jak zvýšenou radiaci odstranit a jak na ni získat státní dotaci. I s tímto všem kraj pomůže,“ poznamenal Šmejkal s tím, že získání těchto dotací podléhá přísným pravidlům.


Stát rovněž za stanovených podmínek poskytuje ve spolupráci s krajskými úřady dotaci na snížení objemové aktivity radonu ve vodě určené pro veřejné zásobování pitnou vodou, pokud v ní je překročená mezní hodnota tří set bequerelů na litr. „Tedy kdy již nesmí být dodávána ke spotřebě a obce by ve svém rozpočtu na zařízení k odstranění radonu prostředky nenašly, neboť se jedná v průměru o dva miliony na jednu akci,“ připomněl Jaroslav Šmejkal.

Ozáření radonem

Ozáření obyvatel způsobené inhalací radonu je celosvětově hlavní složkou ozáření lidí ionizujícím zářením, v průměru vyšší než jejich průměrné ozáření způsobené využíváním zdrojů záření v lékařství či v jaderné energetice. Průměrná roční efektivní dávka na jednotlivce z celosvětové populace z inhalace radonu ve vnitřním a vnějším prostředí činí asi 1,2 mSv (miliSievert).
V České republice je díky horninovému podloží tato hodnota přibližně dvojnásobná, v regionech se zvýšenou radioaktivitou geologického podloží však ještě vyšší. V domech, kde je koncentrace radonu 1000 Bq/m3, přesahuje roční efektivní dávka 20 mSv. Na vzniku rakoviny plic se samozřejmě velkou mírou podílí kouření. O tomto riziku však kuřák ví. O radonu, pokud nebyl změřen, neví nic, smysly je nepostižitelný.
Zdroj: Eva Pravdová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

HANA JAKUBCOVÁ
LENKA MAŠOVÁ

Autor: Hana Jakubcová

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení