Jenže provozovatel v tom má jasno: už jsme nechtěli trpět další devastaci vybavení budovy.

„Čekal jsem v sobotu na dálkový autobus do Hradce Králové. Už byla docela velká zima a navíc jsem si nemohl dojít na záchod. Nevím, proč čekárna není otevřená," zaznamenal Deník podnět od sedmdesátiletého muže. Důvod zkrácení otvírací budovy vysvětluje provozovatel nádraží, společnost ICOM Transport.

„Vzhledem k menšímu počtu spojů je v sobotu pohyb cestujících na autobusovém nádraží nižší a právě v této době docházelo k opakovanému poškozování našeho majetku. K omezení provozu jsme přistoupili pouze v sobotu, v pracovní dny a v neděli se otevírací doba nezměnila," uvedl vedoucí autobusové dopravy společnosti Miroslav Bartoška.

Podle informací Deníku se ve vestibulu často scházeli různí nepřizpůsobiví občané, kteří často pod vlivem alkoholu ničili vybavení budovy, například automat na kávu nebo věci na toaletách.

Kamera není řešení

Podle Bartošky by v takové situaci už nepomohl ani kamerový systém. „Kamerový systém problém neřeší, protože ten, kdo chce páchat trestnou činnost, ze všeho nejdříve poškodí kamerový systém. Po zavedení tohoto opatření se s poškozováním majetku setkáváme zcela výjimečně," doplňuje zmíněný zástupce společnosti ICOM Transport.

V blízkosti pelhřimovského autobusového nádraží se totiž nachází jak bistro U Hrnčířů, tak i herna Atlantis. Právě z těchto podniků se zřejmě mohli rekrutovat někteří vandalové, kteří sobotního klidu zneužili k ničení vybavení. Devastace se netýkala jen budovy nádraží, ale v loňském roce často také dopravních značek v okolí přilehlého supermarketu, které byly po ránu vyvrácené i s betonovým balem.

Budova autobusového nádraží je teď zavřená o sobotách a svátcích. Ve všední dny má jako dosud otevřeno od pěti do 19 hodin, přičemž informace jsou poskytovány od 7.30 do 12 a od 12.30 do 15 hodin.

V neděli pak otvírací doba budovy od 13.30 do 21 hodin pokrývá hlavně odjezdy nejfrekventovanějších dálkových spojů, které využívají zejména studenti.

„Já využívám čekárnu hlavně ve všední den a velmi mi vyhovuje. Dá se tu dojít na záchod, na informacích jsou ochotné pracovnice a i řidiči jsou vstřícní, takže není tu důvod něco řešit," řekl včera Deníku Václav Šimků z Kamenice nad Lipou, který nádraží i s budovou využívá hlavně při svých nárazových cestách ve všední dny.

Vlakové nádraží v Pelhřimově otvírací dobu nemění a v budoucnu zřejmě ani měnit nehodlá. Na rozdíl od autobusového nádraží má ale výhodu v tom, že v budově celých 24 hodin pracuje někdo ze zaměstnanců Českých drah.

„Občas nám v čekárně někdo posedává a někteří tu dokonce chtějí přespat, ale už vědí, že nemůžou, protože čekárnu na noc zavíráme," vysvětlují zaměstnanci.

Záchody jsou v chodbě budovy a jsou zamčené, klíč od nich si lze za pět korun zapůjčit u pokladny. Zaměstnanci si nevzpomínají, že by v nedávné době v budově byla nějaká potíž s veřejným pořádkem, kvůli které by bylo nutné volat například policii.

Dodávají, že v minulosti pouze byly problémy s určitým typem nápojového automatu, kdy se z něj někteří lidé pokoušeli vypáčit peníze, ale po jeho nahrazení jiným už k ničemu nedochází.

Čekárna na vlakovém nádraží má otevřeno ve všední dny od pěti do 22.35 hodin, v sobotu od šesti do 20.30 hodin a v neděli od osmi do 20.30 hodin.