VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čas průvodů je pryč, 1. máj se téměř neslaví

Pelhřimov – Svátek práce pochází z Ameriky. Slaví se od roku 1890 na památku stávky dělníků v Chicagu, která skončila tzv. Haymarketským masakrem.

1.5.2014
SDÍLEJ:

Autentické záběry z druhé poloviny minulého století ukazují májové průvody v centru Pelhřimova.Foto: archiv Muzea Vysočiny Pelhřimov

V Česku si po roce 1948 první máj „přivlastnili" komunisté a stal se z něj svátek průvodů s mávátky a praporky.

Ačkoli jsou tyto záležitosti z minulého století pryč, není od věci si drobným pohledem do minulosti staré časy připomenout.

Historička Miroslava Kvášová z pelhřimovské pobočky Muzea Vysočiny Deníku dřívější způsob oslavy 1. máje přiblížila.

„Svátek práce byl za socialismu přísně organizovaný svátek. Všichni se museli radovat a dávat najevo své nadšení ze situace, jaká tu byla," vysvětluje Kvášová.

Konkrétně pelhřimovský průvod vycházel od Kaple Marie Bolestné. Dále pokračoval ulicemi Nádražní, Tylovou a Solní až na Masarykovo náměstí, kde stála tribuna s tehdejší politickou reprezentací. Domy na náměstí byly při oslavách honosně vyzdobeny a po městě byly k vidění plakáty s hesly jako „V čele se SSSR za mír!" nebo „Jsem horník, kdo je víc?".

Mávátka, stejnokroj

V průvodu byly k vidění také alegorické vozy, které vyjadřovaly budovatelské nadšení a často se na nich objevovaly portréty soudobých vůdců. Kupříkladu v 50. letech šlo o Klementa Gottwalda nebo o Josifa Vissarionoviče Stalina.

V průvodu se zpívaly také budovatelské písně a provolávala různá hesla, kupříkladu „Republice více práce, to je naše agitace" či „Ať žije KSČ" a „Se Sovětským svazem na věčné časy".

Důležitý byl i stejnokroj. „Chodilo se v uniformách nebo pionýrských krojích. Pokud byl někdo organizován v nějakém oddíle, například sportovci, měli své dresy," popisuje historička.

Sama Kvášová pochází z Prahy a dovede tedy porovnat oslavy 1. máje u nás a v hlavním městě. „V Pelhřimově to byla zřejmě záležitost několika málo hodin, v Praze šlo ale o zoufalou celodenní anabázi. Všichni se sešli na Letenské pláni, kde byly umístěny balóny s čísly. Každá skupina si musela najít svůj balón, což trvalo i několik hodin. A neměli jsme možnost se napít nebo si dojít na záchod," vzpomíná Kvášová.

Rozdíl byl také v přístupu lidí k těmto oslavám v poválečných padesátých a pak i šedesátých letech a naopak později v letech sedmdesátých či osmdesátých.

„V padesátých nebo šedesátých letech minulého století v lidech bylo jakési budovatelské nadšení. Ještě v nich doznívala válka a bylo potřeba republiku postavit na nohy. Později ale už šlo jen o to, jak lidi do průvodů nahnat," přiblížila situaci historička Miroslava Kvášová.

Podle historičky mohly oslavy svátku práce pro některé své účastníky mít také plusy. „Jako dítě jsem si to užívala. Byla to zábava. Museli jsme brzy vstát a něco se prostě dělo. Působilo to vesele a optimisticky, když lidé v průvodech zpívali a bavili se," vzpomíná Kvášová.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

1.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení