VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Burčák 
už je pod kontrolou

Pelhřimovsko – Ve vinotékách a stáncích se opět, jako každoročně touto dobou, prodává burčák. Sezona tohoto nápoje je ale také spojena 
s častějšími kontrolami.

26.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Letošní sezona je na počátku, dosud jsme uskutečnili řádově kolem dvou set kontrol v celé České republice. V letošní sezoně jsme na Pelhřimovsku dosud provedli asi 
pět kontrol. Výsledky kontrol mezi jednotlivými kraji se významně neliší," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce provádí kontroly od začátku srpna do konce listopadu, to je také období, které je označeno jako prodejní sezona burčáku. „Kontroly prodeje burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu se uskutečňují od počátku sezony, tedy od 1. srpna, a letos lze očekávat obdobnou intenzitu kontrol jako loni," dodal Kopřiva.
V pelhřimovské vinotéce 
U Mikuláše je možné zakoupit dva druhy burčáku. „Prodáváme bílou odrůdu Müller Thurgau a červenou odrůdu Modrý Portugal. Cena za litr je 64 korun. Na odbyt jde velmi dobře," řekla vedoucí vinotéky Šárka Příhodová.

Podněty dávají
i sami zákazníci

Lidé už raději, co se týče burčáku, nekupují takzvaně zajíce v pytli. „Dnes už zákazníci před koupí chtějí raději burčák ochutnat, takže samozřejmě dáváme vzorek," vysvětlila Příhodová z vinotéky U Mikuláše. Ta také doplnila, jak by měl poctivý burčák vypadat. „Správný burčák by měl mít zlatavou barvu, měl by mít pěnu a kvasit."

Větší riziko kontroly má prodejce, který už v minulosti prodával nekvalitní burčák. „Při kontrolách inspektoři postupují podle systému posouzení rizika, to znamená, 
že přihlížejí i ke zjištěním
v minulosti, aktuální situaci 
v terénu, k výsledkům analýz dat vnitřního informačního systému, k informacím od ostatních orgánů státní správy, podnětům spotřebitelů 
a podobně," nastínil postup Kopřiva.

Pavel Kopřiva dále dodal, že kontroly se mohou obávat i provozovatelé restaurací. Mezi subjekty, které inspekce hlídá, nepatří jen vinotéky a stánky. „Inspekce kontroluje a odebírá komoditu burčák ve všech formách uvádění do oběhu," podotkl Kopřiva.

U uvedeného sortimentu inspekce kontroluje velkou škálu kritérií. „Kontrolujeme hygienu prodeje, odpovídající označení na místě prodeje, zejména při prodeji zboží s chráněným názvem burčák, a s tím související kontrolu průvodní dokumentace, zejména ve vztahu k původu zboží, dále hlídáme dodržení senzorických požadavků, inspekce hodnotí zboží z hlediska vizuálních a chuťových parametrů," řekl Kopřiva.
Další fází je odebrání vzorků a následný rozbor složení.

„Zde se jedná o geografický a botanický původ suroviny a jakostní parametry, například případnou přítomnost syntetických barviv nebo přidané vody," popsal mluvčí a dodal, že sebrané vzorky posílají do laboratoře Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně.

To, že je burčák velmi oblíbeným nápojem, potvrzuje i Žaneta Kosová z Pelhřimova. „Burčák je jeden z mých nejoblíbenějších nápojů, v zimě je ideální na zahřátí a pro skvělou náladu s přáteli. Burčák je podle mě nejlepší pořídit přímo u vinaře nebo ve vinotéce, kam celoročně chodím pro kvalitní vína," vysvětlila.

Je také příkladem toho, že jsou lidé při nákupu burčáku opatrnější. „Prodejcům u silnic se vyhýbám, stejně jako stánkům u obchodních center. Pro mne je kvalita burčáku na první pohled rozpoznatelná podle barvy a hustoty. Je-li průhledný, předpokládám, že se jedná o burčák ředěný vodou, naopak když má mléčně bílou až světle žlutou barvu, dá se předpokládat, že je kvalitní," popsala Kosová.

Plusem k dobru je ochutnávka

Jedním z kritérií, podle kterého se rozhoduje, zda burčák koupí, je ochutnávka vzorku. „Ocením, když mohu burčák před koupí ochutnat. Narazila jsem i na burčák, který byl levný a jeho kvalita nebyla taková, jaká by být měla. Byl to burčák koupený u silnice," popsala.

Spoléhá však na inspekci. „Věřím však, že dnes jsou burčáky ve velké míře kontrolovány příslušnými institucemi," dodala Kosová.

Michaela Blehová

Autor: Redakce

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení