VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Billboard v Humpolci vypadal, jako by starosta podpořil ANO

Humpolec, Pelhřimov – Předvolební kampaň finišuje a kromě informací o kandidátech může vzbuzovat i rozporuplné reakce.

9.10.2014 8
SDÍLEJ:

Město HumpolecFoto: Deník/ Libor Plíhal

Objevují se hlasy lidí, kterým vadí, že je na internetu obtěžuje vyskakující volební reklama, že jsou nafoceni a vystaveni na sociálních sítích kandidujících uskupení, anebo se ptají, zda jsou všechny volební plakáty, plachty a billboardy povolené.

V Humpolci vzbudil rozruch billboard, který pracuje s nadsázkou, ale na úkor konkurence. Pochází z dílny hnutí ANO, které v komunální kampani využívá kreslenou karikaturu svého humpoleckého lídra Aleny Štěrbové.

Na zmíněném billboardu, který byl vyzdvižen do výšky u jednoho z humpoleckých supermarketů, se ovšem objevila i karikatura současného starosty Humpolce Jiřího Kučery (ODS) a lídra občanských demokratů Aleny Kukrechtové.

Kreslený starosta má u tváře bublinu, v níž je napsáno: „Celý rok říkám, nechci být starostou, proto volím Alenu." A protože Štěrbová má na billboardu mnohem větší obličej než Kukrechtová, může to budit dojem, a záměrně ho budit i má, že „Alenou" je myšlena Štěrbová a že dosluhující starosta města z ODS tak podporuje ANO. Hnutí reagovalo na předvolební pohlednici ODS, na které starosta tímto sloganem podpořil Alenu Kukrechtovou.

„Celá naše předvolební kampaň je postavená tak, aby působila neotřele, vtipně, aby nenudila, aby byla jednoduchá, s nadhledem a lehkostí. Volební kampaně mají takový průběh, je to běžné a v pohodě," okomentovala billboard Štěrbová.

Humpolecké hnutí ANO vede ve městě kampaň, kterou podle slov Zdeňka Mikuláška, trojky na kandidátce ANO, organizuje volební tým složený ze členů kandidátky a financují ji oni sami a jejich příznivci. „Cílem kampaně je bavit se, vést pozitivní, vtipnou kampaň, zaujmout voliče a navodit atmosféru, která by je podnítila k tomu, aby šli k volbám," řekl Mikulášek.

Starostovi Kučerovi ale kampaň ANO v pohodě nepřijde. „Nepamatuji si, že by v minulosti někdo takovým přehnaně útočným až agresivním a lživým způsobem v Humpolci kampaň vedl. Vždy se tu kampaně konaly celkem klidně, nikdo se o nikoho takto neotíral," řekl Kučera.

Jako příklad konkrétní nepravdy uvedl Kučera jeden slogan tamního ANO „Chcete prosperující město, nebo současný stav?". To je podle Kučery v rozporu s objektivními úspěchy města například v projektech Město pro byznys či Úřad s úsměvem a podobně.

Oficiálně starosta na billboard reagoval vyjádřením na facebookovém profilu humpolecké ODS, která kresbu označuje za „rádobyvtipné dílko". „Samozřejmě, že volím Alenu. Tu mladší a hezčí," píše Kučera na Facebooku. Pod jeho vyjádřením je dodatek: „Na rozdíl od tvůrců tohoto plakátu se nedomníváme, že humpolečtí voliči jsou tak tupí." Podle okresního předsedy ODS Tomáše Dufka jde o „kulišárnu" a „podpásovku" – o vyjádření starosty vytržené z kontextu. I podle něj kampaň boří dosavadní hranice slušnosti.

Názory oslovených obyvatel Humpolce se kloní jak k jedné, tak i k druhé straně. „Nevím, proč billboard vzbuzuje takový rozruch, je to vtipné dílo, které s nápadem oživuje ostatní nudné volební kampaně. A holt volby jsou boj, takže mi nepřijde, že by ANO na ODS útočilo nějak přes čáru," nechal se v úterý slyšet obyvatel Humpolce, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Opačného názoru je obyvatelka Humpolce Jana. „Kampaň ANO se mi nelíbí. Možná je originální, ale už mě přestává bavit, jak mě téměř na každém kroku z plakátu sleduje hlava paní Štěrbové. A využívat citáty vytržené z kontextu, to mi přijde nevhodné, až nekorektní," podělila se o svůj názor Jana.

A jaký osud potkal zmíněný billboard? Podle starosty Kučery hned v pondělí ráno zaměstnanci supermarketu, před nímž manipulátor stál, volali policii s tím, že billboard na toto místo nepatří. „Policie následně kontaktovala mě, jaký na to mám názor. Šel jsem právě do práce, a tak jsem se u supermarketu s policisty sešel. Řekl jsem, že je to vtipná záležitost a následně jsem reagoval na zmíněném facebookovém profilu ODS, také v nadsázce. Mylná informace je tedy ta, že bych rozlíceně volal policisty já," řekl Kučera. Billboard byl v úterý přemístěn na soukromý pozemek v blízkosti supermarketu.

V Pelhřimově

Svědkem předvolebních slovních přestřelek je i Pelhřimov. V tisku se objevil článek, v němž se lídr pelhřimovského hnutí Změna Renáta Marková diví, že místní ODS na rozdíl od Změny mohla využít plochu náměstí pro umístění deseti malých portrétů komunálního lídra Ladislava Meda a senátního kandidáta Josefa Doubka na sloupech veřejného osvětlení. To, že výlepy nebyly v pořádku, potvrdil v článku i zástupce vedení technických služeb města, pod které tyto objekty spadají.

Místostarosta Ladislav Med v reakci na text zdůraznil, že ODS to neudělala schválně. Podle něj kvůli banálnímu nedorozumění ODS nedostala informaci z Technických služeb, že pro náměstí platí výjimka. „Ihned po upozornění ze strany technických služeb na závadný výlep ODS plakáty z těchto míst odstranila," uvádí lídr Med s dodatkem, že celá věc je zbytečně medializovaná a budí dojem, že jde o neférovou předvolební kampaň.

Kde lepit, kde ne

„Na stromy není povoleno lepit vůbec nic, a už vůbec ne používat připínáčky, hřebíky a další věci. Čekárny spadají pod obce, v jejichž katastru se nacházejí. Obce tedy mají možnost si na ně dát ceduli s nápisem, že je tam zákaz plakátování třeba pod pokutou 30 tisíc korun," vysvětluje obchodní náměstek Krajské správy a údržby silnic Miroslav Báňa. Podotýká ale, že je těžké „lepiče" chytit, pokud není jasný důkaz. Dodává, že i pro velké „plachty" těsně u silnic platí ochranné pásmo komunikace, takže billboard (i když je třeba jen opřený o balíky slámy) by měl povolit příslušný stavební úřad.

Autor: Jan Mazanec, Aneta Slavíková

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení