Tehdy v neděli 30. srpna, když před vchodem do domova zastavilo auto, z něhož vystoupili dva mladí Afghánci, to musel být šok. O migrantech jsme se sice dozvídali každý den ze zpráv, ale všichni jsme si mysleli, že bezprostředně se nás v regionu toto téma netýká.

Dnes pracovníci dětského domova, který disponuje krizovými lůžky pro krátkodobý pobyt právě mladých běženců, naopak už mají k dispozici manuál, jenž jim komunikaci s mladými cizinci z kulturně a jazykově odlišného prostředí má usnadnit. A vědí, že nelze vyloučit, že auto s černovlasými kluky z druhého kouta světa může zastavit před vchodem do dětského domova znovu. „Dnes už víme, jak si v případě setkání s mladými běženci počínat. Zřizovatel, jímž je Kraj Vysočina, nás po první osobní zkušenosti s mladými běženci vybavil potřebnými informacemi i kontakty na odborníky, včetně tlumočníků, na které se příště můžeme obrátit," přiblížila zásadní změnu ředitelka Dětského domova (DD) Senožaty Martina Buchalová Horská. „Na odboru sociálních věcí i na odboru školství odvedli v tomto směru velmi dobrou práci," ocenila posun ve zprostředkování důležitých informací Buchalová Horská.

Také pro ni byla zkušenost z přelomu srpna a září, kdy do senožatského domova přišlo několik mladých Syřanů a Afghánců, kteří tehdy putovali bez příbuzných napříč Českem se skupinami migrantů, naprosto unikátní.

České imigrační orgány převážely kluky do dětského domova právě proto, že jim nebylo osmnáct let a nikde poblíž nebyli jejich rodiče. „Později jsem si uvědomila, že možná právě takto mladí chlapci chodí v Sýrii a v dalších zemích v tomto regionu do armády," poznamenala Buchalová Horská.

Dnes by senožatští pedagogové našli společnou řeč s nezletilými cizinci určitě snadněji, než tomu bylo na přelomu srpna a září. „Protože šlo o případy, které neřešily doposud orgány sociálně-právní ochrany dětí, ani pobytová zařízení, byla metodická doporučení průběžně aktualizována jak z Ministerstva práce a sociálních věcí, tak i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Takže situace se postupně rychle stabilizovala. Postupně i Krajský úřad Kraje Vysočina vydával určitá metodická doporučení, připravil i seminář se zainteresovanými subjekty v celém procesu ochrany nezletilých cizinců bez doprovodu," popsala postup státu i kraje Marie Nápravníková z Oddělení sociální ochrany a prevence Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Díky proškolení pedagogů, kteří mohou s mladými běženci do kontaktu přijít, dostane nezletilý cizinec hned při příchodu do dětského domova jakéhosi rádce s názvem Stručné informace pro nově přijaté dítě do zařízení, a to v českém jazyce, anglickém, francouzském a arabském.

Mladý cizinec dostane mimo jiné informace o možnosti lékařské pomoci nebo o pomoci od odborníka na sociálně-právní ochranu dětí. „Dále má přístup k informacím na www.unhce.org anebo na www.opu.cz, přístup na internet je každému v případě zájmu zajištěn. Tím těmto dětem může být zprostředkována právní, sociální a psychologická pomoc," přiblížila servis v případě příchodu příštích mladých běženců Nápravníková.

Pracovníci dětského domova i zřizovatele jsou přesvědčeni, že díky zkušenostem i aktualizovanému informačnímu servisu, že by příště byl proces umísťování nezletilých běženců bez doprovodu dospělých příbuzných na krizová lůžka efektivnější.

DD Senožaty je jedním ze dvou zařízení v kraji, která disponují krizovými lůžky. Na přelomu srpna a září je využilo pět mladých běženců.