Po třech letech ji nyní za právě ukončený školní rok převzal šestnáctiletý Aleš Krčil, a to za své úspěchy nejen v přírodovědných, ale také v humanitních oborech.

Student druhého ročníku humpoleckého gymnázia vyniká hned v několika školních předmětech, i když jeho maminka Ivona tvrdí, že je hlavně „technik". „Píše povídky, například nyní v soutěži Srdce z lásky malované napsal text vztahující se k výtvarnému dílu, které nakreslily jiné děti. Nebo se každoročně účastní dějepisného projektu Terezínská štafeta. Můj manžel vždycky s nadsázkou nadává, že chodí někam, kam nepatří," smála se maminka a Aleš pokrčil rameny se slovy, že ho dějepis, literatura či psaní prostě baví.

Mimořádného nadání si rodiče u svého třetího a zároveň nejmladšího syna všimli už v raném dětství. „Například se nejdříve naučil mluvit a až potom chodit. Lezl po čtyřech a přitom nám něco povídal, což bylo trošku srandovní," zavzpomínala Ivona Krčilová.

Zmínila, že Aleš jako třetí dítě v rodině se hodně věcí učil sám. „Například si vzal knížku, pořád do ní koukal a my si mysleli, že si prohlíží obrázky. A až později jsme zjistili, že se naučil číst. Naučil se i počítat, něco odkoukal od sourozenců, ale jak to funguje, se dovtípil sám," přemítala maminka.

Co ten kluk 
zase dělá

Od té doby si začali pozorně všímat, co všechno Aleš dovede. „Ze začátku jsme to brali hodně s humorem, třeba jsme si s manželem říkali, heleď, pojď se podívat, co ten kluk zase dělá," smála se Ivona, načež si Aleš vzpomněl, jak mu paní učitelka ve školce neustále brala knížky, aby si je mohli prohlížet i ostatní. „Z toho byl hodně zklamaný, protože si nechtěl hrát s autíčky, ale chtěl si číst," navázala maminka.
Když nastal čas, aby Aleš nastoupil do první třídy, dorazil do psychologické poradny kvůli odkladu. Na vině byla cukrovka, chlapec by si v první třídě sám nemohl píchat injekce. „Tam nám navrhli, aby Aleš do první třídy vůbec nechodil, ale aby ten další rok rovnou nastoupil do druhé třídy," vysvětlila Ivona Krčilová s tím, že ve třetí třídě díky testům zjistili, že jejich syn má IQ nad 140. „A ve čtvrté třídě mi paní učitelka řekla, že se při vyučování nudím, tak mi nabídli, abych přeskočil pátou třídu, absolvoval zkoušky a začal chodit rovnou do šesté," zmínil Aleš.

Maminka doplnila, že tehdy to pro ně byla velice zajímavá nabídka, i když uvažovali o tom, že by syn zkusil přijímací zkoušky na osmileté gymnázium. Jenže to by nemohl už ve čtvrté třídě. „Navíc chodí se svým starším bratrem do třídy. Ten kvůli nemoci studuje podle individuálního plánu, takže Aleš má poznámky a pak se spolu učí," pochvalovala si Krčilová.

I Aleš si možnost mít svého bratra za spolužáka nemůže vynachválit. „Je to velká výhoda. Bratr je vynikající v angličtině, a tak mi pomáhá zase s ní," přemítal Aleš a maminka přikývla: „Každý náš syn je úplně jiný a přitom se skvěle doplňují. David Aleše naučil komunikovat a Aleš Davida zase podržel se známkami a hlavně ho naučil, jak se učit," líčila maminka.

Matfyz s ním 
už teď počítá

Aleš Krčil přiznal, že zatím neví, jakému povolání by se chtěl v budoucnu věnovat, ale nejvíce ho prý baví matematika a fyzika. Nedávno také objevil kouzlo chemie. „Vyhrál krajské kolo chemické olympiády a v republice byl s 99 body ze sta druhý. To je pro mě jako pro chemičku velká radost," přiznala se s úsměvem pyšná maminka.

Dokonce už prý má odpuštěny přijímací zkoušky na Matematicko-fyzikální fakultu. „Úspěšně se účastnil matematického korespondenčního semináře a na to konto mu má přijít certifikát s prominutím přijímacího řízení," vysvětlila Krčilová.

Na otázku, zda se Aleš vůbec musí učit, upřímně odpověděl sám mladý student. „Je pravda, že matiku, fyziku a chemii jsem ještě neotevřel, asi ani češtinu. Ale třeba dějepis nebo zeměpis se učím, to je potřeba si pamatovat. Nebo když chybím ve škole, tak se kouknu na probranou látku," řekl Aleš.

Maminka podotkla, že se navíc učí se svým bratrem, takže přece jen učebnice a sešity doma otevírá.
Kromě soutěží a olympiád se Aleš ve svém volném čase věnuje stolnímu tenisu, šachům a hře na klavír. Za svůj největší úspěch považuje zisk Zlatého oříšku pro mimořádně talentované děti. Kromě hlavní ceny si ovšem postupně odnesl i další oříšky v navazujících soutěžích, a to Zlatý oříšek posluchačů Rádia Junior, Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC a Zlatý oříšek diváků České televize, což se dosud nikomu nepoštěstilo.

Aleš Krčil

Aleš Krčil z Humpolce (16) zakončil druhý ročník humpoleckého gymnázia. Je nejmladší ze tří synů. Ze školních předmětů ho nejvíce baví matematika, fyzika a chemie, ve volném čase se věnuje stolnímu tenisu, šachům a hře na klavír.