Někteří jeho obyvatelé kritizují hluk a další zápory přízemní prodejny vína a chtějí ji zrušit. Provozovatel naopak říká, že prodejnu kupoval s tím, že tam bude i ochutnávka.

„Nedodržují otvírací dobu, pijí tam nejen víno, ale i pivo. Hlučí, pouští rádio. K nám jde kouř a chlad a některé místnosti se tak vůbec nedají využívat,“ říká Vladimíra Kubešová, která bydlí přímo nad vinotékou a je v čele odporu proti ní. Hlavně starším lidem prý vadí hluk i nepořádek před domem.

Podle ní jsou obyvatelé bezmocní, marně volají hygienu a policii. Spory se vyhrotily tuto zimu. Vladimíra Kubešová tvrdí, že podle zákona se ve vinotéce nesmí konzumovat víno. Petici obyvatelé domu sepsali už v roce 2003, kdy prostory koupil nový provozovatel. Předtím se tam také prodávalo víno, ale s majitelem nebyly potíže a lidé tam neposedávali. Kdyby prý lidé věděli, že to dopadne takto, tak by podle Kubešové objekt koupili sami.

Majitel vinotéky Jan Starosta říká, že ho spor mrzí a snaží se s lidmi domluvit. „Koupit víno bez ochutnání, to je jako koupit si boty nebo oblečení bez vyzkoušení. Navíc si tam chodí pobesedovat hlavně starší lidé, mám je snad vyhazovat? Snažím se být vstřícný tím, že otevírací doba je jen od 14 do 19 hodin, zateplil jsem strop a uvnitř zakázal kouření,“ vysvětluje. Dodává, že si teď obešel byty ve vchodě a má písemně, že osmi majitelům bytů ze třinácti vinotéka nevadí.

Jenže někteří tvrdí, že třeba 29. prosince byli ve vinotéce hosté až do dvaadvaceti hodin. Starosta se hájí tím, že to byla výjimečná akce a byla nahlášena. A cítí nezdravý tlak v tom, že někdo zavolal policii už pět minut po desáté, kdy se už ve vinotéce jen uklízelo. Naschvály vidí obě strany. Obyvatelé v nahlas puštěném rádiu a větrání, majitel ve „sledování“ nebo polévání dodavatelů vodou.

 Lidé se diví, proč úřady věc neřeší – Pod Floriánem prý vinotéka, která rušila sousedy, skončila brzy. Úřady se ale hájí, že nemohou víc.

„Stížnost jsme zaznamenali. Provozovna byla schválená jako prodejna sudového vína bez konzumace či ochutnávky. Za těchto podmínek jsme s provozovnou souhlasili i my. Skutečný způsob využití prostor ale neodpovídá kolaudačnímu rozhodnutí,“ uvedla vedoucí oddělení hygieny výživy Blanka Kozubková.

Lidé chtějí, aby hygiena vše „změřila“. Jenže to podle Kozubkové nejde. Nelze třeba postihnout nepořádek a zápach kvůli konzumaci alkoholu. Nicméně hygienička zdůrazňuje, že provozovna neodpovídá hygienickým předpisům a vše musí řešit stavební úřad.

Řeší to úřad

Jan Starosta zdůrazňuje, že v době koupě před devíti lety byla konzumace povolená – jinak by provozovnu nekupoval. Vedoucí odboru výstavby Zdeněk Přech ale vysvětluje, že předchozí provozovatel měl povolenou konzumaci jen na dobu určitou. Když skončil, muselo být znovu řízení o podmínkách – a při něm se „konzumace a ochutnávka“ vypustily, protože by si vyžádaly dostavbu dvou záchodů či odvětrání.

„Několik let byl klid, ale v prosinci se objevily stížnosti, které řešíme. Vyzvali jsme provozovatele, ať dodržuje podmínky,“ uvedl Přech.

Panelový dům patří sdružení vlastníků a lidé z různých bytů se na vinotéku dívají jinak. „Je to přehnané na obou stranách, nechci o tom mluvit. Ale jsem rád, že si tam můžu dojít koupit levné víno, když přijedou děti,“ říká starší muž z vedlejšího vchodu.

Žena z vchodu nad vinotékou je proti provozu, ale nechce se ve sporu nijak angažovat. O problémech z čísla popisného 1450 ví i jednatelka zastřešující realitní kanceláře Hana Koubská.

„Mám zprávy o blížícím se jednání v tomto domě. My však přímo do řešení problému zasahovat nebudeme. Je to zejména otázka pro stavební úřad, provozovna je schválená jako stáčírna. A platí tam stanovená otevírací doba, kterou nesmí provozovatel přesáhnout,“ řekla Hana Koubská.

Jan Mazanec, Michal Vítů