VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andrle: Chystáme parcely pro nové domy a opravu vodovodu

Horní Cerekev – Nad uplynulým rokem i výhledem do budoucna se zamýšlí hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle. Neváhá si přitom „rýpnout“ i do českého ministra financí.

29.1.2012
SDÍLEJ:

Starosta Horní Cerekve Jaroslav AndrleFoto: DENÍK/Archiv

Co se v Horní Cerekvi v minulém roce nejvíce povedlo?

Zcela určitě se nám povedlo důstojně oslavit 650 let písemné historie našeho městečka a 100 let existence budovy základní školy. Obě akce přivedly do Horní Cerekve mnoho spokojených návštěvníků se vztahem a kořeny k tomuto místu. Při příležitosti oslav města jsme vydali graficky i obsahově povedenou publikaci „Horní Cerekev v proměnách času“. Podařilo se nám zateplit starší z našich dvou domů s pečovatelskou službou a v areálu školy vyrostlo celkem rozsáhlé a na herní prvky bohaté dětské hřiště.

Co chystáte v tomto roce?

V plánu máme například provedení bezbariérového přístupu do prostor zdravotního střediska venkovní výtahovou plošinou nebo rekonstrukci vodovodu v naší největší místní části – Hříběcí. Věřím, že se nám do konce roku podaří dokončit projektovou přípravu a získat stavební povolení pro sítě na stavbu osmnácti nových rodinných domů. Stejně tak jsme zahájili přípravu záměru na rozšíření provozních prostor kuchyně v základní škole.

Jak se stavíte ke krizi? Chystají se změny rozpočtu, úspory na městských zařízeních, podpora nezaměstnanosti?

Rozpočet pro letošní rok byl projednán prozatím finančním výborem a radou města, zastupitelstvo se jím bude zabývat v nejbližší době. S ohledem na neutěšený ekonomický vývoj očekáváme v příjmové části rozpočtu další pokles daňových výnosů. Ve výdajové části byl sestaven jako úsporný s tím, že pro mnoho návrhů či požadavků se v něm nenašlo místo. Úspory se budou týkat nejen zařízení města, ale bohužel i občanských sdružení, která jsou na rozpočet města napojena. Nezaměstnanost, která je v Horní Cerekvi nad okresním průměrem, a dosahuje téměř devět procent, lze ovlivnit stěží. Každoročně ve spolupráci s úřadem práce vytváříme veřejně prospěšná místa, ale to nezaměstnanost ovlivní jen zanedbatelně.

S novým rokem přišlo zdražování, jaké změny pocítí obyvatelé Horní Cerekve?

Změna snížené sazby daně z přidané hodnoty směrem nahoru se dotkne všech. Málokdo z občanů však ví, že obce z tohoto zvýšení nedostanou ani korunu. Vše spotřebuje „Kalousek a spol.“. Výše místních a dalších poplatků, které může zastupitelstvo města ovlivnit, je v návrhu rozpočtu pro letošní rok beze změn. Diskuzi o místním zdražování však v rámci rozpočtových jednání nevylučuji. Pro mě je ale přijatelné zvyšování poplatků a cen za služby, pokud je to nákladově zdůvodnitelné a tudíž před občany obhajitelné.

Chystáte letos nějaké zajímavé kulturní akce, na které byste pozval i lidi z širšího okolí?

Příští sobotu zahrají na našem městském plese známí a populární Božejáci. Když jsme na přelomu tisíciletí zakládali tradici tohoto plesu, tak mě nenapadlo, že budu zahajovat i ten letošní, dvanáctý. Zajímavé, ale hlavně zábavné bude jistě právě připravované představení našeho ochotnického souboru. Letos budou hrát místní divadelníci veselohru „Škola – základ života“. Premiéru chystají na polovinu března. Těším se také na celodenní ochutnávku vín, která se uskuteční v našem kulturním domě v červenci, kdy se sjedou do Horní Cerekve znalci dobrého vína ze všech koutů naší země.

Zuzana Šandová

29.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení