Ty daly hlavy dohromady a vymyslely návrhy kostýmů pro koledníky pelhřimovské Tříkrálové sbírky. A právě o realizaci projektu pro oblastní charitu nebo o prezentaci textilního oboru jsme hovořili s učitelkou odborného výcviku Dagmar Marešovou.

Kde vznikl nápad ušít koledníkům kostýmy na Tříkrálovou sbírku?
S nápadem přišla ředitelka Oblastní charity v Pelhřimově Barbara Litomiská. Charita je snad každému člověku blízká. Okamžitě jsme proto reagovali kladně.

Není jen tak, vymyslet tři zajímavé, nápadité modely. Jak dlouho dívkám realizace trvala?
Vymýšlení jakéhokoliv modelu je vždy zajímavé. Děvčata jsou ale velmi kreativní, takže jim to šlo poměrně rychle. Snad nejvíce si lámaly hlavu s řešením u krku. Chtěli jsme, aby byl každý jiný. U jednoho jsme proto udělali límec, u druhého stoják a u dalšího jsme zajímavě vyřešili výstřih.

Z jakých materiálů jste kostýmy šili a jak jsou barevně řešené?
Látky, které si charita dodala, jsme použili dvě, satén a úplet. Ze saténu se obecně dělá špatně, takže jsme si vzájemně pomáhali. Barevně jsme kostýmy ladili do červeno – zlaté, ale nechybí tam ani cihlová či petrolejová barva. Byla to rychlovka, ale myslím, že se nám práce povedla. Vše jsme zvládli za dva dny. Dívky jsou šikovné.

Kromě kostýmů jste vyráběli i turbany…
Ano, dělali jsme dva. Na čepice jsme natáčeli kusy látky, ze kterých následně vznikaly turbany.

Práce s látkami a vymýšlení modelů je pro mladé dívky zajímavá. Každá mladá dáma chce být „šmrncovní“. Jaké výhody tento studijní obor dále nabízí?
Myslím si, že pro děvčata je obor zajímavý. Jezdíme pravidelně na soutěže Mladého módního tvůrce do Jihlavy nebo do Prostějova na Zlatou jehlu.Obor je čtyřletý,zakončený maturitou. Děvčata umějí pracovat s počítačem, znají cizí jazyk jako všude na středních školách.Ale jejich bonusem je orientace v módě, znají trendy módy a umějí si navrhnout a zhotovit originální oblečení.