VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukáš Vlček: Letošek bude ve znamení úspor

Pacov – O zhodnocení loňského roku, otevření zámku či o vizích pro letošní rok jsme hovořili se starostou Pacova Lukášem Vlčkem.

19.1.2012 3
SDÍLEJ:

Starosta Pacova Lukáš VlčekFoto: Zdeněk Klika

Ten jasně říká: „Letošní rok bude ve znamení úspor.“

Kdybyste měl zhodnotit loňský rok, co se v Pacově nejvíc povedlo?
Největší radost mám z otevření zámku, přece jen to je dominanta města, která má již konečně důstojné podmínky pro další existenci a služby občanům. Dále jsem rád, že se podařila modernizace čistírny odpadních vod, vybudování nového sběrného dvora a nového kulturáku v místní části Roučkovice.

Už jste zmínil nově zrekonstruovaný zámek, kde sídlí všechny městské instituce. Jak se zaběhl jeho chod?
Na zámku sídlí městské instituce. Největší prostor je věnovaný městskému muzeu Antonína Sovy a městské knihovně. Zámecký areál, zprovozněný nově v jižním a západním křídle zahrnuje tisíce metrů čtverečních prostorů. Chci tím říci, že zaběhnutí provozu a doladění detailů, jako je například regulace topení a tak dále, bude trvat několik měsíců, spíše odhaduji jeden rok. Každopádně jsem velmi rád, že se zajímavým způsobem v nových prostorách rozvíjí nové aktivity. Pacov v loňském roce přivítal nové kulturní akce pořádané v zámeckém areálu, počet nových uživatelů knihovny se rozrostl o téměř 200. Celkově se knihovna stává nejen místem, kde si vypůjčíte knihy, ale i místem pro trávení volného času, především ze strany dětí. Osobně jsem z toho nadšen.

Vychytáváte v současné době ještě na chodu zámku nějaké „mouchy“?
Drobných problémů je řada. Zámek je historickým objektem, kde technické nastavení je složitější než v novostavbě, postavené „na zelené louce“. „Mouchy“ postupně vychytáváme a snažíme se nastavit optimální provoz.

Jaký je ohlas na to, že je muzeum a knihovna pod jednou střechou?
Instituce se zaběhly solidně. Již zmíněná knihovna je nejnavštěvovanějším provozem, kromě půjčování knih dělají také akce pro školy. Muzeum je aktuálně v mimosezonním provozu, zde je návštěvnost nízká. Návštěvnost muzea budeme hodnotit až na konci roku 2012. Provoz zámeckého sálu je také celkem živý, přesunulo se sem pořádání oficiálních akcí jako jsou svatby, vítání občánků. Na začátku tohoto roku musíme více energie věnovat propagaci a zviditelnění zámku a města v rámci kraje a okolních krajů. Budou vydány nové propagační materiály, město zaregistrovalo nové webové stránky, musíme dodělat nové suvenýry a podobně.

Co se naopak nepodařilo, s čím nejste úplně spokojen?
V roce 2012 jsme chtěli začít s realizací projektu zateplení základní školy Za Branou. Projekty jsou připraveny, energetické audity zpracovány, město počítá i s finanční rezervou na financování. Grantový program na tyto aktivity byl vyhlášen v roce 2010, celostátně skončil fiaskem, viz zelená úsporám pro veřejné objekty, poté bylo slibováno, že se program otevře na začátku roku 2011, pak v září 2011 a stále se nic neděje.

Nezačínáte tedy přehodnocovat, zda má smysl čekat na podobné programy?
Zvažujeme, zda se raději nepustíme do zateplování sami a plně za městské peníze. Utíkají nám pod prsty peníze z případných energetických úpor.V roce 2012 se budeme hodně zaměřovat na energetické úspory, myslím tím zateplování, výměny zdrojů vytápění, modernizace veřejného osvětlení.

Počítáte i s krizí? Budete například uvážlivější při sestavování rozpočtu nebo počítáte s úsporami na městských zařízeních?
Případnému výpadku příjmů se chceme bránit především energetickými a provozními úsporami. Nehodláme nějak omezovat služby pro obyvatele. Samotný rozpočet bude opět nastaven kriticky k příjmům, nechceme nic nadhodnocovat, chceme být realističtí.

Některá města se potýkají s odlivem mladých lidí a vysokou nezaměstnatností, což asi není případ Pacova.
Náš region má dlouhodobě jednu z nejnižších nezaměstnaností v rámci České republiky. Řada firem má spíše problémy s nedostatkem zaměstnanců, především ve strojařině či elektrotechnice či dopravě. Pacov každoročně buduje nové plochy pro rodinné domy, tyto parcely se daří prodávat do několika měsíců od doby vybudování. Zájem o výstavbu v Pacově je. Vylidňování venkova a stěhování obyvatel do měst je celoevropským fenoménem, nejen českým. Bojím se, že za 10 let budou okolní vesničky plně vylidněné, malé školy zaniknou.

Čím je podle vás Pacov jedinečný v rámci regionu?
Pacov je jedinečný tím, že na tak malé město má řadu dobře fungujících spolků, které se dokážou prosadit nejen na regionální, ale i celostátní úrovni. Rozsah zařízení a infrastruktury, které mohou občané využívat je na tak malé město neobvyklý. Máme řadu sportovišť, kino, muzeum, zdravotnické zařízení, sokolovnu, „trojkový“ úřad a mnoho dalších věcí.

Autor: Alexandra Knapová

19.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Humpolečtí střelci v čele s Pavlem Štěpánem se v neděli neprosadili. Defenzíva Košetic byla výstavní.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Obyvatelé Starého Pelhřimova se projdou po nové cestě

Pelhřimov - Obyvatelé Starého Pelhřimova se konečně dočkají spojení s Pelhřimovem, o které usilovali řadu let.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení