Možná i to je důvod vyhrocené situace, jaká nastala v Těchobuzi. Ředitelka tamního krajského Ústavu sociální péče (ÚSP) Simona Tomanová si myslí, že vedení obce špatně plní funkci opatrovníka. Proto na místostarostku Janu Medkovou, která dělá opatrovníka 40 ze 73 klientů ústavu, podala trestní oznámení.

Spory obce a ústavu jsou dlouhodobé. Vycházejí i z nedávné potyčky mezi starším a mladším klientem ústavu. „Informace o násilí mezi klienty jsme neměli poprvé. Kdykoli jsme se o něm dozvěděli, řešili jsme je všemi dostupnými a zákonnými prostředky. Ze strany ústavu ale byly tyto případy bagatelizovány,“ hájí se Jana Medková s tím, že starší klient si jí stěžoval a měl z mladšího obavy. Co bylo dál, nechce komentovat. Pelhřimovská policie ví jen o podnětu, který řešila přestupková komise v Pacově.

Střet zájmů?

Ředitelka Tomanová však tvrdí, že Medková na mladšího podala dvě trestní oznámení, a to na základě neověřených informací. To je podle Tomanové důkaz neznalosti sociální problematiky a neetického přístupu. Místostarostka prý neměla mladšího klienta označovat za nebezpečného člověka, měla informovat ústav i lékaře a žádat o ustanovení kolizního opatrovníka.

Ústav oslovil Úřad veřejného ochránce lidských práv, ombudsmana. Ten ve své zprávě označil jednání těchobuzské místostarostky za šikanózní. „Ombudsman zahájil šetření ve věci opatrovnictví. Případ zatím není ukončen, starosta má lhůtu na vyjádření se ke zjištěným nedostatkům,“ uvedla mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Dál věci nekomentuje, jen přikládá prohlášení o tom, že opatrovník musí jednat v zájmu opatrovance a při podezření na střet musí ustavit kolizního opatrovníka.

Tento střet podle Tomanové nastal podáním trestního oznámení i porušením práva na soukromí. Ředitelka tvrdí, že mladší klient žádal o změnu opatrovníka, ale protikrokem obce byl návrh, aby absolvoval léčbu na psychiatrii.

I to bylo podle Tomanové důvodem, proč teď se souhlasem kraje podala trestní oznámení na Medkovou. Ta se to dozvěděla až od novinářů a nechce se k věci dále vyjadřovat. Jen zdůrazňuje, že jí jde o dobro všech klientů ústavu. Tomanová tvrdí, že o podání oznámení nemusí obec informovat. A zdůrazňuje, že mladý klient chodí do školy i do práce, a dokonce hrál ve filmu Nikola Šohaj loupežník, který byl pojatý jako mezinárodní sociální projekt.

„Je tedy naděje, že se bude moci v budoucnu plně integrovat do společnosti,“ říká Tomanová, podle které za snahou obce může být i obava z probíhající transformace ÚSP Těchobuz. Během ní mají klienti z centrálního ústavu přecházet do chráněného bydlení v různých obcích, kde budou bydlet po šesti ve „vlastním“ a budou se lépe připravovat na samostatný život. „Usilujeme, aby naši klienti mohli mít svůj vlastní domov se vším, co k tomu patří,” dodává ředitelka.

Obec ale prý z transformace obavy nemá. „Vždy jsme deklarovali podporu transformace, pokud bude prováděna v zájmu klientů. Ale vzhledem k tomu, že o transformaci nejsme prakticky informováni a nemáme možnost se na její přípravě podílet, nezbývá nám než k ní zaujmout spíše rezervovaný postoj,“ reaguje místostarostka Medková.

Jediné, na čem se obec a ústav shodnou, je to, že systém opatrovnictví není dobře nastaven. Pelhřimovští zastupitelé nedávno dokonce ve snaze o změnu systému chtěli kontaktovat Ústavní soud.

Jan Mazanec