Pomocnou ruku jim podalo občanské sdružení Hodina H. To pořádá každé úterý dopoledne Dílničky pro nejmenší. V Pelhřimově je to zatím jediná služba, která nabízí „hlídání“, byť jednou týdně. „S dětmi děláme různé aktivity od vaření, malování, až po výrobu dárečků pro maminky. Děti se učí věci samy připravovat a vzájemně si pomáhat,“ přiblížila Iva Havlíčková, která dílničky vede.

Jasná pravidla

V praxi to vypadá jednoduše. Rodič přivede svoji ratolest v přesně daný čas do centra neformální výchovy a vzdělávání v Pelhřimově, vezme s sebou přezůvky, pití a svačinku a nechá na sebe telefonní kontakt. Po domluvě přesného času si jej pak vyzvedne. „Jenom mne mrzí, že i když máme na rodiče telefonní kontakt, tak nám leckdy mobily neberou. Problém je to tehdy, když tu máme více dětí. A to jedno intenzivně pláče, že se mu třeba stýská po mamince. Ostatní děti to pak rozhodí, nesoustředí se,“ dodala Havlíčková s tím, že se jí i několikrát stalo, že do dílničky přišly maminky s 1,5 letým batoletem.

„Máme jasně daná pravidla. Maminky mají samozřejmě možnost zůstat u nás se svým potomkem, ale pak se musí stát aktivním členem skupiny a zapojit se do všech činností,“ poznamenala Iva Havlíčková. Maximální kapacita dílničky je okolo dvanácti dětí. Přičemž skupince menších dětí poskytuje individuální péči o každého s ohledem na požadavky rodičů, zájem a věk dětí. Mimo to jsou ratolesti v prostředí plném barev, pohody, klidu a kamarádů.

To potvrzují i námi oslovené pelhřimovské maminky, které si úterní dopoledne velmi pochvalují. „Hodinu H jsme navštívili už potřetí. V Pelhřimově takový program chyběl. Pokud nevezmou rodičům děti do školky, tak je dílnička pro nejmenší perfektní věc. Už jenom proto, že si děti zvyknou na kolektiv a na to, že ve školce budou jendou bez maminky,“ zhodnotila maminka dvojčátek Magdalénky a Vojtíška, Kateřina Keroušová.

Variantou je i Krtek

V Pelhřimově v současné době žádné zařízení pro děti od roku či dvou let, jako například jesle, nefunguje. Město za zvýhodněné nájemné pronajímá prostory v základní škole Osvobození Rodinnému centru Krteček, kde se neformálně schází maminky s malými dětmi. „Kromě toho pronajímáme prostory občanskému sdružení Zvoneček, které má pod patronací trvale zdravotně postižené děti. Město se snaží vyjít vstříc všem. Problémem však je, že se neziskové společnosti nedokážou domluvit, každý chce od města pronajmout prostory. Ale to je problém snad všech měst,“ upozornil místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.