VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký Rybník udrží v suchu protipovodňová zábrana

Velký Rybník - S vodou jsou jen potíže. Pokud tedy bydlíte ve vesničce, která se jmenuje příznačně Velký Rybník.

30.11.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

„Náš největší průšvih je, že vesnice leží uprostřed krajiny vyklenuté od východu přes jih až k západu do jakési podkovy. Veškerá srážková voda tedy stéká přes nás,” pojmenoval starosta Ivan Kubarič hlavní příčinu mokrých nesnází. Pokud se spustí průtrž mračen, dochází zde k opakovaným ničivým povodním, které zaplavují domy, zahrady i dílny v obci. Klidné spaní by měl místním přinést protizátopový poldr.

Nejhůř řádil vodní živel ve Velkém Rybníce před šesti roky. První „na ráně” byl sám starosta, který za pětatřicet let vymetal bahno z obýváku už celkem šestkrát. Jeho domem protékalo v roce 2005 metr dvacet vody. Ta při této povodni neušetřila skoro nikoho, zejména pak zasáhla ty, kteří bydlí nejblíže potoku.

„Vůbec nejhůře to odnesla truhlárna, ta byla zatopená kompletně celá. Pomalu se nám to hrnulo i do baráku,” pověděl Pavel Němec a dodal, že jakmile se spustí silnější lijavec, na potoce to místní okamžitě poznají.

Potok nemá šanci

Ani to není žádná náhoda. „Velký Rybník leží v nivě, tedy v oblasti předurčené k rozlevu vody. Průtokový kanál, ať už je jeho koryto udržované sebelépe, nemá šanci nápor vody pojmout,” odůvodnil významné škody na majetku Tomáš Kvítek, vedoucí vědecký pracovník pražského ústavu meliorací a ochrany půdy, který sleduje hydrologii v problematické obci řadu let.

Dnes už pomalu v jižním svahu mezi silničkami na Žirov a Útěchovičky začala růst 38 metrů široká a 7,5 metru vysoká hráz.
Cesta k ní začala v roce 2006. Tehdy se zastupitelé sešli kvůli narůstající poptávce lidí po stavebních parcelách nad územním plánem obce. A usoudili, že rozmach bydlení je nutné spojit se zažehnáním stále přítomné povodňové hrozby.

Na dotaci čekali rok

Kolotoč jednání a žádostí o dotaci se zastavil před pár dny. Oznámení o přiklepnutých dvaadvaceti milionech korun sice představitelé Velkého Rybníka dostali už vloni, na klíčové potvrzení však čekali do minulého čtvrtka. Stavba poldru, který by měl začít sloužit svému účelu v létě příštího roku, však není jediným protipovodňovým opatřením.

Je to i otázka dohody se zemědělci, kteří hospodaří na polích nad vsí. „Mnohokrát jsme se bavili s odborníky o tom, že způsob hospodaření a třeba i sklon ornice má na naši situaci zásadní vliv. Proto máme se zemědělci podepsanou dohodu o tom, co všechno tam mohou a co nesmí pěstovat,” doplnil starosta Kubarič s tím, že protipovodňové řešení je vlastně souborem opatření.

Žádný velký rybník

Samotný poldr udrží podle propočtů stoletou vodu, odhadem takovou, jaká udělala z Velkého Rybníka jeden velký rybník před šesti roky. A pokud by se spustil liják ještě silnější, měla by škody na majetku alespoň zmírnit.

Ať prší, ale akorát

Zato nyní mají tamní obyvatelé opačný problém. Nějakou tu vláhu by vcelku přivítali. Pitnou vodu odebírají samospádovým potrubím ze šesti studní v lesích nad vsí. A prameny pomalu vysychají. „Pro nás by zkrátka bylo nejlepší, pokud by pršelo pravidelně, ale tak akorát,” shrnul s nadhledem přání lidí z Velkého Rybníka tamní starosta Ivan Kubarič.

Autor: Michal Vítů

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení