Ivana Hefková před pár lety v Obratani zdědila pozemek. Začala uvažovat, že by se vrátila z Prahy na Vysočinu a postavila domek. Jenže zjistila, že na pozemku Milan Pražák, který je také z Prahy, skladuje dříví, nechal vykácet stromy a  vytyčil kamennou hranici. „Geodet zjistil zmenšení pozemku z mé strany a vytyčil nové hranice. Jeho postup potvrdila i komora geodetů,“ říká Hefková. Jenže Pražák trvá na tom, že kamenná zídka kopíruje hranice ze třicátých let 20. století, které jsou podle něj zaneseny v geometrických plánech a vložené na katastru.

On prý jen obnovil hranici, kterou Hefková neuznává. Říká, že on bude respektovat pouze rozhodnutí soudu. Pokácení stromů potvrzuje i další sousedka Božena Jašková, která kritizuje Pražáka i za arogantní jednání, při kterém nechal do dvora její rodiny umístit kolektory anebo se s ní hádal o parkování vozu na chodníku. Těsně za zídkou postavenou z kamenů má Milan Pražák vybudovanou pergolu. Ta podle Hefkové stojí na jejím pozemku, proto požádala stavební odbor v Pacově, aby Pražák stavbu odstranil.

Ten skutečně stavbu nařídil odstranit, jenže Pražák jeho rozhodnutí rozporoval. „Nakonec jsem to uznal a stavbu posunul asi o dva a půl metru od hranice,“ tvrdí Pražák.
Jenže podle Hefkové i úřadu to stále je černá stavba. Nyní rozhodnutí nabylo právní moci, a jelikož Pražák pergolu neodstranil, hrozí mu exekuční řízení. Potvrdil to vedoucí odboru výstavby pacovského úřadu Josef Smetana, který zdůrazňuje, že by upřednostnil dohodu obou sousedů.

To samé si myslí i starosta Obrataně Josef Hovorka. „Celý spor mě mrzí, ale obec nemá žádné rozhodovací právo. Je to celé věc dohody. Jde o hranici a tu ani stavební úřad ani policie nemohou přikázat,” říká starosta. Podle něj tento občanskoprávní spor může rozhodnout jen soud. „Dokud na pozemku nebude červený čtvereček, který odsouhlasí obě strany, tak se nic nezmění,“ dodává Hovorka s tím, že Pražák nemá spor jen s Hefkovou, ale i s obcí samotnou.

Jde o to, že kvůli odkanalizování jeho pozemku bylo potřeba dovést k jeho domu přípojku. Tu obec nechala vykopat a Pražák ji podle starosty měl zaplatit - stála 15 tisíc. Když se tak nestalo, obec přípojku „zaplombovala“, ale Pražák plombu rozbil, takže voda mu zadarmo odchází do obecní kanalizace. „Budeme peníze samozřejmě vymáhat,“ tvrdí starosta Hovorka. Pokud Pražák obci nezaplatí, hrozí mu exekuce. Hefková se sama pokusila „posunout“ plot tím, že ho chtěla nechat postavit až za pergolou. Jenže když se to dozvěděl Pražák, rozestavěný plot rozbil a celé místo upravil do stavu před jeho stavbou. Případ se v tuto chvíli dostal až k policii.

„Policie věc šetřila, ve věci nebyly zahájeny úkony trestního řízení a v současné době je spis týkající se oznámení na Okresním státním zastupitelství v Pelhřimově,“ uvedla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Proč vyšší daň?

Ivana Hefková říká, že jí nejde o to si někde stěžovat, ale domoci se spravedlnosti. „Když panu Pražákovi projde jedna nezákonná věc, bude si dovolovat další a další a už ho nikdo nezastaví,“ říká. Argumentuje také tím, že ona každoročně platí daň z pozemku o rozloze 1900 metrů čtverečních, i když je jasné, že po postavení zídky její pozemek má menší velikost.

Jan Mazanec