Umělé zasněžování využívají jako jediní provozovatelé sjezdovky na Křemešníku, manželé Vaňkovi. „Jakmile začne mrznout, jsme připraveni spustit sněžná děla,“ avizuje Magda Vaňková. Provoz podle ní bude stejně jako v předchozích letech od 9 do 20 hodin. Zájemci se mohou podívat na svah pomocí webové kamery na internetu. Tam také většina hlasujících tipuje, že letošní křemešnické lyžování začne až kolem Mikuláše.

Novinkou na nejvyšším vrcholu Pelhřimovska je rozšíření sjezdovky v horní části svahu, takže bude po celé délce stejně široká. A vzhledem k tomu, že Vaňkovi od neděle provozují i Poutní hotel Křemešník, nabízejí slevu pro ty, kteří chtějí lyžovat a zároveň se ubytovat v hotelu.

Spíše pro radost

To by teoreticky mohl nabízet i nově vybudovaný Penzion Hory, který leží u Proseče pod Křemešníkem a je u něj také dvousetmetrový vlek – ovšem kotvičkový, každý si tedy musí vozit kotvičku s sebou. „Letos asi vlek vůbec nebudeme pouštět,“ říká Oldřich Bartoň s tím, že vlek se zvlášť v blízkosti Křemešníku nevyplatí, vždy byl spíš pro radost.

To by zřejmě mohl podepsat i Jaroslav Koutek, provozovatel vleku o délce 350 metrů v Božejově. „Nemáme umělé zasněžování, a jsme odkázáni na přírodní sníh. Jinak jsme na sezonu připraveni, provoz můžeme zahájit hned, jak napadne sníh. Loňský rok byl podstatně horší než předloňský. Doufáme, že se to letos zlepší,“ říká Koutek.

Provozní doba vleku je na webu uvedena takto: pátek večer od 16 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 17 hodin. Ještě o sto metrů kratší vlek je v Antonce u Kamenice nad Lipou. Jeho provozovatele se Deníku nepodařilo zkontaktovat. Na webu je uvedena provozní doba v pracovních dnech od 17 hodin, o víkendových dnech od 13 hodin.

Zájemci o sjezdové lyžování z Pelhřimovska často využívají i vleků v jiných okresech – nabízí se areál na Čeřínku u Jihlavy anebo vlek v Mrákotíně u Studené.

Jan Mazanec, Viktorie Vítů