Akce „Böhmische Kuchen“ byla součástí partnerství mezi Pelhřimovem a Sankt Valentinem a měla v Rakousku představit české pokrmy. Nabídku dostali všichni provozovatelé pohostinství v Pelhřimově, zareagovali jen tři: motel Farma, Měšťanská beseda a hotel Slávie. Kromě pracovního nasazení během celého víkendu šlo i o to, že mistři kuchaři budou v českých podnicích tři dny chybět.

Podle pelhřimovského místostarosty Tomáše Dufka (ODS) se akce vydařila a v podnicích byly už dlouho dopředu zamluvené rezervace. Pelhřimov chce na oplátku na jaře ve městě uspořádat představení rakouské kuchyně . „Byl to šrumec, ale obrovská zkušenost k nezaplacení. Zjistila jsem, že se za naši tradiční českou kuchyni nemusíme stydět, spíše naopak,“ říká šéfkuchařka hotelu Slávie Ivana Šlechtová, která vařila v hotelu Wallner.

Nejvíc strávníkům chutnaly svíčková, i když se prý divili brusinkám a citronu. Obrovský zájem prý byl o vepřo-knedlo-zelo, českou bramboračku a polévku s játrovými knedlíčky a samozřejmě dezerty. „Hraběnčiny řezy a domácí koláčky s receptem od babičky byly pryč hned, dokonce si je hosté balili domů,“ dodává Šlechtová. Obdiv vzbudil i pelhřimovský řízek v cmundě. „Trošku méně zájmu bylo o houskové knedlíky, na které jsem si raději vzala mouku s sebou, protože oni jedí spíše špekové knedlíky,“ podotýká.

Čím se naopak Češi mohou inspirovat, jsou podle šéfkuchařky Slávie kvalitní suroviny s větším výběrem – máslo a smetana prý byly opravdu máslo a smetana, a ne nějaké náhražky.

Jan Mazanec