Poslední krok, výběr dodavatele, se ale komplikuje. Firma s nejnižší nabídkovou cenou se totiž odvolává proti vyřazení. V tendru s šesti uchazeči nabídlo nejnižší cenu, 194 milionů s DPH, sdružení tří firem v čele s Pražskými silničními a vodohospodářskými stavbami. Jenže komise odborníků a zástupců města ho po konzultaci s poradenskou firmou vyřadila s tím, že nesplnilo podmínky soutěže.

„Vyřadili jsme bohužel nejlevnější firmu, ale jejich chyba byla neudržitelná. Pokud bychom ji nenašli my ve spolupráci s poradenskou firmou, našli by ji ostatní uchazeči a žádali by vyřazení. Na vyřazení byla v komisi shoda,“ uvedl člen výběrové komise, zastupitel Vnislav Jelínek (ČSSD).

Člen sdružení, firma KPS Ria, byl u jedné z referenčních staveb uveden jako subdodavatel, požadován byl ale status dodavatele. „V procesu dojasňování, vylučování a namítání však bylo shledáno, že reference není pro splnění podmínek nutná, protože naše sdružení podmínky splnilo dalšími referencemi,“ uvedl ředitel KPS Ria Ctirad Nečas. Sdružení dalo námitku a záleží na komisi a poradenské firmě, jaký výklad přijme.

Po námitkách se lze ještě odvolat k antimonopolnímu úřadu. „O tom se zatím v rámci sdružení nehovořilo,“ dodal Nečas. Když námitky neprojdou, dodavatelem se stane komisí vybraný Metrostav, který nabídl druhou nejnižší cenu, 226 milionů korun.

Komise rozhodne

Komise stojí před nelehkým úkolem, protože u podobných megazakázek se běžně objevují spekulace. Buď že nejlevnější účastník „podsekne“ cenu a snaží se získat výhody zdržováním či se „zahojit“ na vícenákladech, anebo že naopak působí jako nečekaná štika v soutěži, při které se uchazeči předem domluví.

Ředitel Nečas se brání obavě, že jeho cena je „podseknutá“. „Naše cena je spočítána v souladu se zadávacími podmínkami,“ tvrdí.
Pokud ale nyní komise vrátí vyřazené sdružení do hry, může zase čelit námitkám Metrostavu, který byl původně vybrán za vítěze. „Náš další postup v těchto řízeních zásadně předem nekomentujeme,“ odpovídá mluvčí Metrostavu František Polák na dotaz, zda by firma změnu názoru komise hodlala rozporovat.

Pelhřimov si každopádně oddechl, že výběrového řízení se neúčastnil Geosan, s nímž je město ve sporu o penalizaci za domov seniorů v Sadech. Geosan sice připomínkoval už samotné zadání, ale tendru už se neúčastnil, zřejmě kvůli svému angažmá v obřím státním tendru na likvidaci ekologických škod.

Pokud nebudou kolem výběrového řízení průtahy, má se začít stavět začátkem příštího roku. Čistička za městskými sady je za hranicí životnosti a funguje už jen na výjimku vodohospodářů. Náklady jsou celkem vyčíslené na 281 milionů, schválená dotace je 217 milionů, město má přispět 64 miliony.

Rozšíření čistírny z roku 1969 poslouží i ke zvýšení protipovodňové ochrany a umožní rozvoj celého města: výstavbu parcel, rozšíření průmyslové zóny ve Lhotce nebo ve Skrýšovské ulici. Rekonstrukcí ale vše nekončí. Vzhledem k použití evropských dotací musí město do určité doby vypsat koncesní řízení na provozovatele, kterým dosud bez tendru byl Vodak.

Změní se provozovatel?

Vypsáním tendru se totiž může cena nájemného, které provozovatel odvádí městu jako majiteli infrastruktury, snížit. Například v Písku tak zvýšili nájem ze 32 na 45 milionů ročně, aniž by to obyvatelé pocítili na zvýšení vodného a stočného.

„Víme o tom problému a zatím jednáme o novém znění smlouvy s Vodakem. Po určité době chceme vypsat určitý typ řízení, koncesní je jenom jednou z možností,“ uvádí pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek (ODS).

Potíž u koncesních řízení podle odborníků ale bývá v tom, že se do nich často hlásí nadnárodní koncerny typu Veolia Water, které si mohou dovolit například na sedm let cenu nájemného podseknout a vodné nezvyšovat, ale v druhém období už dokáží přimět samosprávy ke zvýšení ceny vodného.

Jan Mazanec