Mezi stovkou lidí převažovali kritici. Chtěli odpověď na petici i referendum a kritizovali zastupitele za nadbíhání investorovi a „tajná” jednání s ním. Nechyběli ani lidé z Rynárce a Čelistné včetně starostů. Kritika hlavně odpůrců často sklouzla až k urážkám.

Starosta Josef Vácha zkoušel uklidnit emoce návrhem informovat lidi o stavu projektu. „Ano, dopustili jsme se chyb. Ale o záměru bioplynky jste všichni věděli a byli pro. Teď strašíte lidi a šíříte pomluvy, že se tady budou pálit odpady z Německa,“ řekl starosta.

Potíž je podle něj v tom, že investor podal na obec dvouapůlmilionovou žalobu. „Projekt byl v přípravě, včetně schválení přístupové cesty. Pak se vše změnilo a jsme nuceni žalovat obec na ochranu investic,“ uvedl zástupce investora s holandským kapitálem Bohemen Grondfonds Petr Němeček.

Bude se inkasovat, nebo platit?

Zastupitelé odhlasovali referendum. „Navrhuji ho doplnit o to, že pokud lidé nesouhlasí s bioplynkou, aby také nesli odpovědnost za zadluženou obec,“ uvedl Petr Tax, jeden ze zastánců stanice, která by obci přinesla milion ročně.

Občanské sdružení vzniklé proti stanici argument zadlužení obce neuznává. „Je to chyba investora. Když si nezajistil přístup, nemohl připravovat investici!“ říká předseda sdružení Václav Lapáček.

Odpůrce Petr Wasserbauer se domnívá, že obec porušila zákon, když neodpověděla na referendum. Starosta Vácha ale tvrdí, že rozhodnutí samosprávy se petice netýkají.

„Nehájíte zájmy lidí. Usnesli jste se, že v otevřené krajině nebude výrobní plocha a pak ji tam zanesete!“ tvrdil Wasserbauer. Sdružení chce obec žalovat, že klesnou ceny domů.

Kritici neúspěšně chtěli po zastupitelích odhlasovat úplnou stavební uzávěru, tedy zákaz stavět v katastru. „To by nás mohli žalovat lidé, kterým jsme za dvě stě tisíc prodali parcelu!“ nesouhlasil starosta. Odpůrci ale tvrdili, že pro domy by se odhlasovala výjimka.

Václav Lapáček dále kritizoval, že zastupitelé s projektem neseznámili lidi a neveřejně se scházejí s investorem. „Není to pravda, každého osobně zveme na zastupitelstvo, všechna rozhodnutí byla veřejná, lidé mohli jet na exkurzi,“ řekl starosta Vácha.

Bioplynka původně měla stát hned za domy, ale po kritice obce ji investor plánuje kilometr za vsí. Zastupitelé nejprve odhlasovali, že tamní pole se může změnit na zónu pro podnikání. Pak se ale původně souhlasící sousední Čelistná postavila proti přístupové cestě přes její katastr. Důvodem byl strach z dopravní zátěže.

Investor poté navrhl novou přístupovou cestu, a to od silnice mezi Libkovou Vodou a Vlásenicemi-Drbohlavy. Jenže i v tom občanské sdružení vidí podivné manévry. A nevěří slibu, že se zavážení bioplynky vyhne obci a že se například 13,5 tisíce tun kukuřice v říjnu poveze přes Ústrašín, pak směrem k Vlásenici a poté po zpevněné polní cestě.

Nová cesta nepřesvědčila ani rezignujícího zastupitele Zdeňka Beneše. „Už tolikrát měnili záměr, že jim nevěřím. Neprosadil jsem svůj názor, jen referendum, tak jsem odstoupil,“ vysvětlil po jednání.

Sám také hlasoval pro původní záměr, ale to prý nevěděl, že BPS bude mít výkon 1,7 MW. Pod tlakem kritiky pak zastupitelé na jaře hlasovali proti, ale v pátek zas byla většina pro - to už zase kvůli strachu z žaloby investora, který ale prý chce i nadále jednat.

Kritici chtěli také odvolat celé zastupitelstvo. Podle vedoucího právního oddělení krajského úřadu Karla Kotrby to ale nelze. Mandát zaniká jedině při odsouzení, úmrtí či odnětí způsobilosti. Zastupitelstvo jako celek by skončilo jen tehdy, pokud by mandát odmítli i všichni náhradníci a počet členů by klesl pod pět.

Jan Mazanec