Nadšení ale pomalu opadá. Mezi ty, kteří znepokojeně upozorňují na úskalí přijímání zejména evropských peněz nejhlasitěji, patří humpolecký starosta Jiří Kučera.

„Pokud pominu šílené papírování sestávající z tisíců lejster, vadí mi na tom nevyváženost úloh. Zatímco žadatel je úpěnlivým prosebníkem, ministerský úředník se staví do role bohorovného, neomezeného pána, který si může dovolit cokoliv. Kolikrát to zavání až šikanováním,“ nebral si servítky Kučera.

V poslední době jej „nažhavila“ zkušenost s dotací z operačního programu Jihovýchod, kterou Humpolečtí obdrželi na obnovu sídliště Smetanova. Úředníci z regionální rady nejprve překontrolovali až do posledních drobností veškeré záležitosti, které se zmíněnou dotací souvisí. Nenašli jediný zádrhel. Mezi humpoleckými paneláky se tedy stříhala páska, ťukalo se šampaňským, okolím se rozléhaly pochvaly, jak je to sídliště hezky opravené.

Chyba se najde třeba i napodruhé

Skoro to vypadá na šťastný konec. Chyba lávky. Po třech letech zaťukali na radniční dveře kontroloři z najaté soukromé právní společnosti, kteří na veřejné zakázce našli tři pochybení, tudíž vystavili městu takzvanou korekci. Což ve skutečnosti znamená pokutu ve formě vrácení určitého procenta přiznané dotace.

Humpolečtí se nedali. Zjištění zpochybnili. S vysvětlením, že se nemůže jednat o porušení rozpočtové kázně, všechno odeslali na úřad. Co se nestalo.

Za nějaký čas tatáž právní firma objevila pochybení další, které napoprvé přehlédla! „Už tehdy mě napadlo úsloví o tom, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde,“ vzpomínal rozhořčeně starosta. Následovalo další rozporovací psaní. Letos v lednu věc utichla. Ani tentokrát dočista. Začátkem července přišlo rozhodnutí, že Humpolec musí vrátit celou dotaci včetně penále.

Nastalo zděšení, přece jenom devět milionů korun není pro rozpočet jedenáctitisícového města zanedbatelná částka. „Nejhorší na tom bylo, že se tak stalo v období, kdy nezasedá žádný městský orgán. Museli jsme tedy narychlo svolat mimořádnou radu, znovu podat veškeré rozpory. A teď čekáme, co bude dále,“ pokrčil rameny Kučera.

Rozhodne se ve středu

Zda bude hra kočky s myší pokračovat či nikoliv, to se uvidí právě dnes, ve středu, kdy zasedá brněnský výbor.

Ať už to ale dopadne jakkoliv, Humpolečtí mají jasno. Dotace nejsou zase až taková výhra, jakou se zdají být. „U dotací napojených na státní rozpočet se to ještě nechá zvládnout. Pokud se týká evropských peněz, tam už je to složitější. Všemožných příruček, které se musí nastudovat, je až přespříliš. Rovněž podmínky pro přiznání dotace jsou tvrdší,“ přitakala Zdeňka Augustová, která se na radnici stará o oblast regionálního rozvoje.

Shodou okolností právě Humpolec patří k dlouhodobě nejúspěšnějším žadatelům o různé podpory. Městem protekly stamiliony korun, hotové jsou zejména veškeré nezbytnosti, které souvisí se životním prostředím. V dotační džungli se ztrácí nejenom představitelé měst. Najde se hned několik podnikatelů, kteří poté, co zjistili podmínky pro použití přiznané dotace, ji obratem vrátili a raději si vzali úvěr.

Ten problém se jmenuje udržitelnost, jinak také většinou několikaleté období, po které si musí příjemce dotace počínat přesně v souladu s pravidly. Ta bývají zejména u peněz z evropských fondů významně svazující. Sebemenší pochybení přitom může způsobit vrácení peněz.

„Dotace je výborná věc. Ovšem pouze za předpokladu, že se bude sledovat pouze to, zda posloužila plně svému účelu. Pokud by měly snahy nachytat příjemce na malichernostech pokračovat, tak to bych si další žádosti pro příště dobře rozmyslel,“ uzavřel starosta Jiří Kučera.