VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jandová: Výběrové řízení připomínalo hon na divou zvěř

Počátky – Dusná a napjatá atmosféra provázela pondělní zasedání počáteckých zastupitelů.

3.8.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Slávek Hanáček

Ti se večer sešli nad projednáním jediného bodu programu, a to stížnosti na průběh a výsledek výběrového řízení na vedoucího městského kulturního zařízení.

Tu podala současná pověřená vedoucí počátecké kultury Ludmila Marková. A proč se výběrové řízení vlastně konalo? „Paní Markovou jsme pověřili vedením kulturního zařízení na jeden rok a smlouva jí třicátého června skončila, a tak jsme se jako rada rozhodli vyhlásit výběrové řízení,“ vysvětlil počátecký místostarosta a radní Otmar Krásl.

Výběrová komise sestávala ze čtyř členů městské rady, vedoucí počáteckého divadelního souboru J.K.Tyl Aleny Jandové, vedoucího Kulturního zařízení města Pelhřimova Martina Eclera a jeho humpolecké kolegyně Marcely Kubíčkové. Podle slov Ludmily Marková měl starosta vést řízení vůči její osobě nekorektně.

Záludné otázky

„Každý uchazeč, který postoupil do druhého kola výběrového řízení, a mezi nimiž byla i paní Marková, měl patnáct minut na to, aby se sám uvedl, představil své vize, jak chce kulturu vést a pak mu členové komise pokládali otázky,“ nastínil podobu pohovoru počátecký starosta Karel Štefl. „Měl jsem na paní Markovou připravené otázky, které se týkaly toho, jak hodlá řešit své chyby, kterých se při vedení kulturního zařízení dopustila, tedy především opakovaného překročení stanoveného rozpočtu pro kulturu. A velice mě mrzí, že mi paní Marková na mé otázky nedokázala podat uspokojivé odpovědi,“ pokračoval Štefl.

„Já jsem si ale dal tu práci a promluvil jsem si s jednotlivými členy komise. Nejeden z nich se domnívá, že byl vůči paní Markové veden nátlak,“ přihlásil se o slovo zastupitel Erik Dufek. „Například člen komise a zároveň radní Pavel Heřmánek si myslí, že pohovor s paní Markovou sklouzl příliš do osobní roviny. Martin Ecler se divil, že paní Marková o tu práci v takových podmínkách ještě stojí a Alena Jandová pohovor s paní Markovou doslova přirovnala k honu na divou zvěř,“ tlumočil názory některých členů komise zastupitel Dufek.

Po tom, co místostarosta Krásl na jeho tvrzení reagoval slovy, že všichni uchazeči dostávali záludné otázky, aby na tom byli stejně, se z početného publika ozvalo nespokojené mručení.

„Takhle se vede výběrové řízení?“ osopil se na zastupitele jeden z přihlížejících. Další otázka, která v sále vyvolala vypjatou diskuzi, se týkala peněz na plat, který by Marie Bohuňovská, která výběrové řízení vyhrála, měla dostávat. Ludmila Marková by se stala řadovou zaměstnankyní a z rozpočtu by se po nástupu nové vedoucí musely uvolnit peníze navíc.

„Prostředky na její mzdu by se našly jak v letošním rozpočtu, tak samozřejmě i v tom na příští rok,“ ujistil starosta Štefl. Jeho tvrzení však oponoval zastupitel Vít Kratochvíl. „Říkáte, že peníze by se našly, i když podle propočtů vám v rozpočtu chybí několik set tisíc korun na zaplacení energií? A když vás paní Marková žádala, že na kultuře nestíhají a mají tolik přesčasových hodin, že by potřebovali dalšího člověka, přijmout posilu jste ji nedovolili?“ otázal se Kratochvíl.

„Říkali jsme paní Markové, aby nedělala tolik akcí, pokud na ně osazenstvo kultury nestačí, ale nedala si říct,“ reagoval starosta. „A jaký toto výběrové řízení mělo vlastně smysl?“ přemítal Erik Dufek. „Zastupitelstvo přece uvažuje o sloučení kulturního zařízení a muzea pod jedno vedení, což má za smysl ušetřit peníze. A vy je najednou chcete investovat do člověka navíc,“ pokračoval Duffek.

„Zatím nevíme, zda bude sloučení možné, kvůli projektu multifunkčního kulturního centra, kde musíme po několik let dodržovat určité podmínky, abychom nemuseli vracet dotace,“ opáčil Štefl. Po další diskuzi o tom, co Ludmila Marková na kultuře udělala či neudělala špatně, se slova ujal zastupitel Jan Třebický. „Pojďme dát hlasovat o zrušení platnosti výběrového řízení a ponechat Ludmilu Markovou prozatímní vedoucí do doby, než se schválí či zamítne sloučení kultury s muzeem,“ navrhl Třebický.

U zastupitelského stolu se za napjatého ticha začaly zvedat ruce. Osm z třinácti přítomných zastupitelů hlasovalo pro zrušení platnosti řízení, jeden byl proti a čtyři zastupitelé, kteří usedli ve výběrové komisi, se zdrželi. Sálem se rozlehl hlasitý potlesk ze strany přihlížející veřejnosti.

Autor: Nela Kyselová

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení