Takové problémy mají cirkusy, které chtějí hostovat v Pelhřimově.

Téměř všechny pozemky v okolí města jsou totiž v soukromém vlastnictví. Městské pozemky jsou už zastavěné supermarkety a obchoďáky, takže cirkusy musí na okraj Pelhřimova.

„Původně jsme se chtěli usídlit na sídlišti na Pražské, jenže u paneláků není poloha dvakrát dobrá. Cirkus musí být vidět. Proto jsme nakonec zvolili místo U rozvodny nad Kauflandem,“ nastínil důvody ředitel cirkusu Bohumil Navrátil, proč Cirkus Bob Navarro King rozbalil minulý týden své stany nad pelhřimovským obchodním domem.

Stejně se letos zachoval i Cirkus Astra, který na týden obýval pozemky za Liedlem nebo Cirkus Berosini, který byl rovněž na soukromém pozemku na Táborské ulici. „Jiný vhodný pozemek jsme bohužel nenašli. Kdyby jsme byli více vidět, mohla být i návštěvnost vyšší,“ vysvětlil ředitel cirkuu Berosini Ferdinand Berousek.

Ideálním místem pro cirkus je louka nedaleko od centra města. Důležitá je rovněž možnost připojení vody a elektřiny. „Město v současné době nemá vhodné plochy, které by cirkusům mohlo pronajímat. Městské plochy jsou většinou zpevněné a plně využívané obyvateli města,“ informoval tajemník pelhřimovské radnice Jan Machyán.

Varietní umělci městu odvádí deset procent ze vstupného a dále platí za plakátování. Oblepení jednoho sloupu na týden vyjde na třicet korun. „Cirkus musí zajistit, aby sloupy veřejného osvětlení byly vráceny do původního stavu. Tedy sejmout všechny cedule, plakáty,“ dodal tajemník.

Pelhřimáky zmátla profesní „chybička“

Některé možná minulý týden mátlo, že v ulicích města viděli poutače, jak na Cirkus King, tak na Cirkus Humberto. Po městě se ihned rozběhla „šuškanda“, přijede velký cirkus, počkáme si na něho.

Jenže ouha. Chybička se vloudila u Cirkusu King nebo se možná jednalo o úmysl zvednout návštěvnost? Kdoví. Jeho principál Bohumil Navrátil se totiž letos osamostatnil právě od Humberta a založil svůj vlastní pod jménem Cirkus Bob Navarro. „Plakáty postupně přelepujeme. Všem jsme zatím nestihli dát novou tvář. Mrzí mě, že to některé lidi zmátlo,“ omlouval nedorozumění principál.

Střední návštěvnost

Pokud do Pelhřimova přijede cirkus, který má kapacitu stanu čtyři sta až pět set míst, ve městě automaticky rozloží stan se sto padesáti místy. Víc lidí nepřijde. Cirkusy totiž trápí dlouhodobě nízká návštěvnost. Lidé šetří nebo o prázdninách raději vyrazí na dovolenou. Navíc je také mezi cirkusy velká konkurence. V Česku jich je aktuálně okolo třiceti.

„V Pelhřimově jsme odehráli čtyři představení. Jedno představení zhlédlo průměrně sto návštěvníků. Sice to není žádná velká sláva, ale jde to. Suverénně nejslabší byla neděle,“ prozradil Bohumil Navrátil. Ten ale ihned dodal, že zase v Pelhřimově měli vyšší návštěvnost než v Jihlavě. Tam přicházelo na vystoupení v průměru padesát lidí.

Ferdinand Berousek, ředitel Cirkusu Berosini, k tomu dodal. „V Pelhřimově jsme odehráli tři nebo čtyři představení. Návštěvnost bych ohodnotil jako střední. Takový průměr. Stan, který běžně stavíme pro pět set návštěvníků, jsme ztenčili na sto padesát,“ neskrýval mírné rozhořčení Berousek.

Ideálním obdobím pro cirkus je podle letitých zkušeností „cirkusáků“ podzimní a jarní období. To je návštěvnost hned vyšší. Oba principálové zároveň nevyloučili, že by se do Pelhřimova mohli za dva roky vrátit. Možná i s novými, vylepšenými kousky.