„Po prázdninách by měla být k dispozici analýza, která vznikne na základě jednání s obcemi a zohlední různá kritéria jako například počet matričních zápisů,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Teprve analýza stanoví, zda vůbec a které matriční úřady se budou rušit.

Zástupci se sešli na krajském úřadě

Podle Evy Houfové z Oddělení ostatních správních činností Kraje Vysočina se jednání o tomto tématu konalo na krajském úřadě dvaadvacátého června. „Ministerstvo vnitra si sezvalo zástupce obcí a měst, kterých by se optimalizace matrik mohla dotknout,“ upřesnila.

Své zástupce měl na schůzce na krajském úřadě i Hořepník. „Těžko říct, co nás čeká. Zatím není vůbec nic jisté. Rádi bychom si ale každopádně matriku v obci zachovali,“ sdělila matrikářka Alena Buchtová.

Za rok zapíše jenom několik údajů

Zápisů do tamní matriky přibude za rok jen velmi málo. „Přibližně šest až osm. Vesměs jsou to úmrtí, k tomu občas nějaký sňatek. Narození nejsou žádná, protože všechny maminky dnes rodí v porodnici, takže se zapíšou do matrik v místě porodu,“ vysvětlila matrikářka.

Počet matričních zápisů ale není jediné a hlavní kritérium. „Záleží třeba také na spádovosti obce. Tedy aby v případě zrušení matričního úřadu nemuseli lidé dojíždět půl dne na jiný matriční úřad,“ doplnil Řepka.

Zrušení matriky by ale pro obyvatele Hořepníka důsledky mělo. „Museli by si například pro výpisy z matrik jezdit pryč,“ podotkla Buchtová.
Opatření by se dotklo i místních částí Hořepníka, kterými jsou Březina, Vítovice a Mašovice. Pod hořepnickou matriku spadá i vesnice Rovná.

Dominika Dufková