Buď setrvání školy v současném stavu s tím, že vedení gymnázia a samospráva města byly informovány o budoucím demografickém vývoji v konkrétní spádové oblasti a upozorněni na hrozbu budoucího nedostatku žáků. Další možnou variantou je převzetí zřizovatelských kompetencí městem Pacov, stejně jako přechod gymnázia pod Gymnázium Pelhřimov v režimu detašovaného pracoviště.


„Ve hře je i krajní varianta, o které však nyní neuvažujeme, a to zrušení organizace,“ informovala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Ta zdůraznila, že pokud by mělo k jakékoli změně dojít, bude to vždy po dohodě s městem, respektive s jeho samosprávou.

„Nikdo nebude direktivně nikomu nic nařizovat, kroky k záchraně plnohodnotné sítě vzdělávacích oborů jsou společným zájmem kraje a měst,“ dodala Jitka Svatošová.

A právě o těchto řešeních se v Pacově nedávno živě hovořilo. Veřejné diskuse se samosprávou a zástupci kraje se zúčastnili studenti, pedagogové a veřejnost napříč věkovým spektrem.

Při debatě bylo plno

Zasedací místnost byla zaplněna do posledního místečka a debatovalo se přes dvě a půl hodiny.

„Bylo nám řečeno, že buď můžeme situaci nechat tak, jak je, ale pak musíme sami pochopit, že vyvstane riziko, že třeba školy pod dvě stě žáků budou do budoucna slučovány nebo rovnou zavírány. Kraj nám nemůže zaručit, jak to bude dál,“ konstatoval starosta Pacova Lukáš Vlček.

Město tedy nyní zvažuje variantu, že by gymnázium vzalo pod svá křídla. „Osobně zatím nad touto možností hodně váhám. Je to další subjekt, další finanční náklady, další starosti, které by s tím město mělo. Musíme zanalyzovat kompletní provoz školy, konkrétní čísla,“ oznámil starosta.

Školu navštěvuje 161 žáků. Plný stav je 180 studentů. Pokud by došlo ke zrušení pacovského gymnázia, tak by to podle místních mělo dopad na celý region. „Jednáme s městem a předpokládám, že za dva až tři měsíce budeme vědět více. Míček je nyní na naší straně. Musíme vše projednat. Osobně z celé této situace radost nemám,“ řekl ředitel pacovského gymnázia Josef Novák.

Podle starosty je město v totožné situaci jako kraj. „Krátí se nám příjmy, a jestliže chceme, aby byl zachovaný standard, tak bychom museli ze svého rozpočtu investovat nemalé finanční prostředky,“ prohlásil Lukáš Vlček. „Všechny známé varianty byly korektně a otevřeně, bez ohledu na to, komu více či méně vyhovují, předneseny,“ uzavřela Jitka Svatošová.