„Moje druhá dcera, tříletá Monička, prodělala plané neštovice nedávno. Oběma holkám vyrazily shodně červené pupínky,“ přiblížila zdravotní sestra a matka dvou dcer Jitka Maděrová ze Senožat.


Plané neštovice skolily v mateřských školkách v Senožatech a v Košeticích téměř všechny děti. „Z našich padesáti dětí jich neštovice mělo přibližně pětačtyřicet. Nyní epidemie doznívá. Také evidujeme případy, kdy se nakazili starší sourozenci našich školkových dětí,“ konstatovala vedoucí učitelka Mateřské školy v Košeticích Jaroslava Vachulková.


Její slova potvrdila i ředitelka Mateřské školy v Senožatech Iva Mostová. „Neštovice u nás prošly na tři etapy. Nyní už doznívá poslední etapa. Ze čtyřiceti dětí je chytily téměř všechny,“ oznámila ředitelka.


Riziko infekční nákazy je vysoké

Kvůli vysoké nakažlivosti a dlouhé inkubační době mají z neštovic hrůzu především ti rodiče, jejichž děti chodí do školky. Onemocnění je totiž infekční už několik dnů před tím, než zpozorují na kůži první vyrážku, a trvá až do zaschnutí stroupků nad všemi puchýřky.


„Plané neštovice se přenášejí kapénkovou infekcí, tedy smrkáním nebo kašláním. Dokonce jsem měla případy, že některé děti neštovice chytily i vícekrát,“ poznamenala praktická lékařka pro děti a dorost Irena Bláhová z Humpolce.


Průběh neštovic bývá u valné většiny dětí bez komplikací.Délka hojení záleží na velikosti jednotlivých neštoviček a na jejich hloubce.
Vyrážka se objevuje ve vlnách. Rodiče tak u dětí vedle pupínků, které se právě hojí, mohou nalézt i puchýřky naplněné tekutinou, tak i zasychající strupy.


Riziko infekční nákazy je vysoké, plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění. Nejvíce postihují děti od tří do deseti let, nakazit se však může kdokoli, kdo onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován. „Zaznamenala jsem i jeden případ, kdy neštovice chytlo dítko, které bylo proočkované,“ zavzpomínala lékařka. Jedna očkovací dávka, a jsou potřeba dvě, stojí okolo 1600 korun. Zdravotní pojišťovny očkování proti planým neštovicím nehradí.


Dobrým pomocníkem v nelehkém boji proti onemocnění je tekutý pudr, který obsahuje uklidňující látky. Nanáší se v tenkých vrstvách na jednotlivé pupínky. „Červené pupínky přetíráme pudrem. U mladší dcery to zabralo poměrně brzo. Nyní to samé provádíme u Terezky,“ popsala léčbu starší dcery Jitka Maděrová.


Rodiče by zejména v začátku nemoci měli dbát na to, aby byl malý pacient v teple. Podceňovat tuto infekci se nevyplácí. Ve dvou až třech procentech případů se totiž mohou objevit nečekané potíže, a to i u jinak úplně zdravých dětí.


V Pelhřimově ani v Humpolci se podle dětských lékařů infekční nákaza v takovéto masivní míře jako v Senožatech či Košeticích zatím neobjevila.

Příznaky planých neštovic
Neštovice mají inkubační dobu 10 – 14 dní. Onemocnění začíná slabší horečkou, při níž následuje vysetí množství červených pupenců, které přechází ve vodnaté puchýřky případně s krustovitou šešulkou. Dalšími symptomy jsou úporné svědění, bolesti hlavy, nevolnost, nechutenství, kašel a rýma.