Obecně prospěšná společnost Tyflo Vysočina, která se stará o nevidomé a slabozraké, má vážné existenční problémy. Stát totiž nepřiklepl takové peníze, jako v minulých letech a společnost byla nějaký čas dokonce v insolvenci.

V minulém roce Tyflo Vysočina od ministerstva dostalo milion a půl, letos to bylo čtvrt milionu. To podle ředitele Pavla Hegnera nepokryje ani měsíční náklady na mzdy. Existenční problémy však začaly už na konci minulého roku. Museli propouštět zaměstnance.

„Naráz jsme museli zaplatit čtyři tříměsíční mzdy, to je velká částka. Takže jsme se dostali do finančních potíží a v lednu naše bývalá pracovnice podala návrh na insolvenci. Ještě v ten den byla vyhlášena. Během čtrnácti dnů jsme dluhy za pomoci půjčky splatili. Poté trvalo asi měsíc, než krajský soud insolventní řízení zastavil,“ vyjádřil se Hegner.

Peněz ubylo, pomůže kraj?

Ani sponzoři a veřejné sbírky nepřinesli tolik peněz, kolik by si lidé z Tyflo Vysočina představovali. „Bohužel dnes moc nepomohou ani sponzoři a i veřejná sbírka dopadla dost špatně. Měli jsme dvacet procent z toho co v minulých letech,“ přiblížil ředitel. Tyflo Vysočina navíc muselo i některým pracovníkům změnit smlouvy na dohodu o provedení práce.

Z nesnází by mohlo pomoci krajské hejtmanství. Zatím mezi oběma stranami probíhají jednání. Kraj však už teď plánuje vyčlenění peněz ze svého rozpočtu.

„Situace je kritická. Z Ministerstva práce a sociálních věcí jsme dostali o padesát milionů méně. Budeme to muset řešit z rozpočtu kraje. Jednat budeme na květnovém zastupitelstvu,“ řekl krajský radní pro sociální věci Petr Krčál. Krajské zastupitelstvo by organizaci Tyflo Vysočina mohlo pomoci částkou tři sta tisíc korun.

Tyflo Vysočina poskytuje celkem sedm druhů sociálních služeb. V současné době se stará asi o tři stovky klientů. Pokud se z finančních problémů nedostane, hrozí minimálně to, že některé sociální služby zaniknou.

Zařízeních, které na Vysočině poskytují pomoc nevidomým a slabozrakým, je však více a mezi některými panuje i rivalita. To by chtěl kraj do budoucnosti také řešit. „Služby se nedají dělat tím způsobem, jestli se někdo snáší nebo ne. Služby by měly být veřejné, kontrolovatelné a měla by fungovat veřejná podpora. Chceme vše nastavit tak, aby nedocházelo ke skokovému financování,“ uzavřel krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.