VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každá pelhřimovská základní škola má vlastní časopis

Pelhřimov – Všechny čtyři pelhřimovské základní školy poctivě už několik let vedou školní časopis. Žáky, jak se zdá, psát baví. Pro svá periodika si vymýšlejí originální názvy. Časopis základní školy Osvobození se jmenuje Kukadlo.

1.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„V roce 2001 jsem začala učit češtinu v jedné šesté třídě. Zapojovali jsme se do literárních soutěží městské knihovny a zjistila jsem, že jsou to velice šikovné a nápadité děti, tak jsme se dohodli, že zkusíme psát časopis,“ popsala okolnosti vzniku Kukadla učitelka Zdeňka Jelínková.


První jeho číslo vyšlo ve školním roce 2002/2003. „Tři roky vycházel čtvrtletně a věnoval se ročním obdobím, pak jsme činnost na jeden rok přerušili,“ pokračovala.


Časopis v podobě, v jaké jej žáci vydávají dnes, se od původního v mnohém liší. „Ponechali jsme si pouze logo a název. Oproti původnímu Kukadlu teď věnujeme větší prostor dění ve škole. Mezi ustálené rubriky patří třeba Naše škola, Školní družina, Čtěte s námi, Rozhovor nebo Zamyšlení,“ vyjmenovala učitelka.


Děti zpracovávají aktuální témata


V posledních číslech se žáci, kterých do časopisu pravidelně přispívá asi patnáct, snažili zaměřit na nějaké aktuální téma jako rekonstrukce školy, jak přezimují zvířata nebo jak se bránit před útoky pedofilů.


Jediné, s čím mají děti problém, jsou domluvené termíny. „Občas mě to stojí pěkné nervy. Chtěli jsme vydávat měsíčník. To se však nedaří, tak vychází pouze pět až šest čísel za rok,“ svěřila se Jelínková.


Vydávat školní časopis je podle ní náročné. „Psychicky i časově to vyčerpává a ne vždy se pak výsledek setká s podporou vedení školy. Někdy dokonce uvažuji o ukončení této činnosti,“ doplnila.

Na základní škole Na Pražské svůj časopis pojmenovali Mozaika. Tvoří jej žáci sedmé a osmé třídy, kteří si z volitelných předmětů vybrali Filmovou a mediální výchovu.


„Mozaika nemá stálou periodicitu, vychází jako občasník,“ uvedl vyučující předmětu František Nechvátal. Zakladatelé časopisu základní školy Komenského využili v názvu časopisu jméno svého patrona a nazvali jej podle Učitele národů Ámosek.


„První ročník tvořili žáci ve školním klubu pod vedením Jaroslavy Oumarové. Nyní vychází druhý ročník, který připravujeme v rámci předmětu Mediální výchova,“ vysvětlila vyučující předmětu pro sedmáky Věra Podušková.


Číslo vychází podle jejích slov zhruba jednou za čtvrt roku. „Mezi malými novináři převažují holky. Není problém s nimi domluvit, aby něco napsali, ale náročnější je potom text upravit do uveřejnitelné podoby,“ smála se Podušková.


Želvu z loga školy použil do svého jména časopis Infoželvík, který vychází na základní škole Krásovy Domky. „Časopis vychází pod vedením učitelky Blanky Medové. Čtenáři v něm najdou vše od receptů, přes sport až po rozhovory,“ řekl ředitel školy Pavel Rafaj.
Za jeden školní rok tam vydají přibližně čtyři čísla, na kterých se podílí deset členů redakce.

Pelhřimovské dětské časopisy
Základní škola Osvobození
– Kukadlo
Základní škola Na Pražské
– Mozaika
Základní škola Komenského
– Ámosek
Základní škola Krásovy Domky
– Infoželvík

DOMINIKA DUFKOVÁ

1.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově, třída 1. B paní učitelky Kateřiny Horákové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově

Na želivské a hořepnické základní škole se tento týden mluví anglicky

Želiv, Hořepník – Na želivskou a hořepnickou základní školu v pondělí zavítalo osm studentů ze zahraničí, kteří tady po celý tento týden tamním školákům zpestřují výuku. Na obou školách navíc naplánovali i besedu pro veřejnost.

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Třebíč – Verdikt tři roky vězení a pět let zákaz řízení všech motorových vozidel. To si před několika dny vyslechl u okresního soudu v Třebíči dvaadvacetiletý Marek N. ze Znojma za to, že kvůli němu zemřeli tři mladí muži při loňské tragické havárii u Zvěrkovic.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení