Bude se zdražovat teplo? I na tuto otázku odpověděl jednatel pelhřimovské společnosti Iromez Zdeněk Hippmann.


Pozná nějak cílový odběratel změnu vlastnických práv společnosti?
Jak se to vezme. Výroba tepla je dlouhodobější záležitost. Každopádně je ale třeba říci, že kdyby Iromez nekoupil silný partner a tehdy čistě lokální společnost neustála těžké období krize, mohla cena tepla stoupnout třeba i o dvě stě procent.


V čem tedy spočívá hlavní přínos začlenění do nadnárodní skupiny?
Takový majitel dokáže firmě pomoci v případě hospodářských výkyvů. Samozřejmě jsou tu i investice, které by si menší uskupení těžko mohlo dovolit.


Těch zřejmě bude zapotřebí. Kotelna už přece jen není z nejmladších.
To je pravda. Jeden kotel pochází z roku 2003, ten druhý je o dalších osm let starší. Záložní mazutové a plynové kotle pamatují rok 1970. Tohle všechno si vyžádá nemalé investice. Osobně vidím velký přínos v tom, že vlastník MVV neusiluje o okamžitý zisk, zajímá jej dlouhodobá spolupráce.


Synonymem pro slovo energie se v poslední době stal výraz zdražení. Bude se platit více za teplo i u vás?
Teplo se od převzetí před půl druhým rokem zdražovalo i u nás. Snažili jsme se ale o co nejmírnější, spíše procentuální nárůst. Rádi bychom udrželi ceny na současné úrovni i nadále. Spoustu okolností ale nedokážeme ovlivnit.


Co konkrétně máte na mysli?
Jedná se především o daňové zatížení energie. Pokud vláda rozhodne o jeho skokovém navýšení, nezbyde nám než promítnout to do našich cen. Hodně záležet ale bude i na nákupní ceně paliva, stejně jako na množství odebraného tepla.

Znamená to tedy, že čím více energie prodáte, tím lépe pro zákazníky a naopak?
Pro nás je důležitý každý odběratel, ať už ti drobní či třeba velký podnik. Je ale fakt, že pokud by od nás odešel velký zákazník, na cenách by se to zřejmě projevilo. Proto je udržení klientely pro zachování současných cen důležité.


Tak jako tak je ekologická energie obecně dražší než třeba ta pocházející ze spalování uhlí. Může se to někdy otočit? Logicky by to znělo.
Tohle je spíše otázka pro nejvýše postavené politiky, pro majitele největších těžařských, ropných či plynařských gigantů. Je to o nesmlouvavém konkurenčním boji. V okamžiku, kdy protivník odpadne, letí cena nahoru. My máme oproti nim výhodu. Zatímco jejich zdroje jsou vyčerpatelné, biomasa patří mezi ty obnovitelné.


Pelhřimov počítá s výstavbou kompostárny. Neuvažujete o tom získávat část biopaliva odtamtud?
Tou myšlenkou se zabýváme, docela se nám zamlouvá. Již jsme v této věci předběžně oslovili představitele města. Myslím, že by to mohlo být přínosné pro obě strany. Ale nepředbíhejme.


Váš předchůdce míval potíže se stížnostmi ze strany obyvatel zejména na prašnost. Vy ne?
V poslední době jsme tu měli inspektory životního prostředí hned třikrát. Zjistili, že pokud se vyskytly nějaké nečistoty, nemohly pocházet od nás. Rovněž komín podléhá nejpřísnější kontrole. Nebyly s ním žádné problémy. Pořád se jedná o jeden z nejčistších způsobů výroby tepla.


A jaké cíle jste si stanovili pro nejbližší období?
Potřebujeme zvýšit výrobu naší vlastní biomasy, protože to zlevňuje výrobu tepla. Připravený máme i projekt na rekonstrukci rozvodné sítě. Město je protkané dohromady dvanácti kilometry potrubí.

Čísla z Iromezu
– firma vznikla v roce 1992, kdy skupina podnikatelů odkoupila tepelné hospodářství od města s cílem nahradit drahý zemní plyn ekopalivem
– v roce 1995 začal sloužit první kotel na biomasu, ten druhý v roce 2003
– ekospalovna vyrábí kogeneračně také elektrickou energii
– v listopadu 2009 se stala stoprocentním vlastníkem eseróčka nadnárodní společnost MVV Energie