VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skokově bychom zdražovali teplo neradi, říká Hippmann

Pelhřimov – Nad městem se tyčí celkem čtyři komíny. Pelhřimovské však nyní zajímá především to, co se děje pod tím u trati. Spalovnu biomasy, která zásobuje teplem důležitou část města, ovládá půl druhého roku nový vlastník, nadnárodní koncern MVV Energie.

29.4.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Hippmann. Foto: DENÍK/Michal Vítů

Bude se zdražovat teplo? I na tuto otázku odpověděl jednatel pelhřimovské společnosti Iromez Zdeněk Hippmann.


Pozná nějak cílový odběratel změnu vlastnických práv společnosti?
Jak se to vezme. Výroba tepla je dlouhodobější záležitost. Každopádně je ale třeba říci, že kdyby Iromez nekoupil silný partner a tehdy čistě lokální společnost neustála těžké období krize, mohla cena tepla stoupnout třeba i o dvě stě procent.


V čem tedy spočívá hlavní přínos začlenění do nadnárodní skupiny?
Takový majitel dokáže firmě pomoci v případě hospodářských výkyvů. Samozřejmě jsou tu i investice, které by si menší uskupení těžko mohlo dovolit.


Těch zřejmě bude zapotřebí. Kotelna už přece jen není z nejmladších.
To je pravda. Jeden kotel pochází z roku 2003, ten druhý je o dalších osm let starší. Záložní mazutové a plynové kotle pamatují rok 1970. Tohle všechno si vyžádá nemalé investice. Osobně vidím velký přínos v tom, že vlastník MVV neusiluje o okamžitý zisk, zajímá jej dlouhodobá spolupráce.


Synonymem pro slovo energie se v poslední době stal výraz zdražení. Bude se platit více za teplo i u vás?
Teplo se od převzetí před půl druhým rokem zdražovalo i u nás. Snažili jsme se ale o co nejmírnější, spíše procentuální nárůst. Rádi bychom udrželi ceny na současné úrovni i nadále. Spoustu okolností ale nedokážeme ovlivnit.


Co konkrétně máte na mysli?
Jedná se především o daňové zatížení energie. Pokud vláda rozhodne o jeho skokovém navýšení, nezbyde nám než promítnout to do našich cen. Hodně záležet ale bude i na nákupní ceně paliva, stejně jako na množství odebraného tepla.

Znamená to tedy, že čím více energie prodáte, tím lépe pro zákazníky a naopak?
Pro nás je důležitý každý odběratel, ať už ti drobní či třeba velký podnik. Je ale fakt, že pokud by od nás odešel velký zákazník, na cenách by se to zřejmě projevilo. Proto je udržení klientely pro zachování současných cen důležité.


Tak jako tak je ekologická energie obecně dražší než třeba ta pocházející ze spalování uhlí. Může se to někdy otočit? Logicky by to znělo.
Tohle je spíše otázka pro nejvýše postavené politiky, pro majitele největších těžařských, ropných či plynařských gigantů. Je to o nesmlouvavém konkurenčním boji. V okamžiku, kdy protivník odpadne, letí cena nahoru. My máme oproti nim výhodu. Zatímco jejich zdroje jsou vyčerpatelné, biomasa patří mezi ty obnovitelné.


Pelhřimov počítá s výstavbou kompostárny. Neuvažujete o tom získávat část biopaliva odtamtud?
Tou myšlenkou se zabýváme, docela se nám zamlouvá. Již jsme v této věci předběžně oslovili představitele města. Myslím, že by to mohlo být přínosné pro obě strany. Ale nepředbíhejme.


Váš předchůdce míval potíže se stížnostmi ze strany obyvatel zejména na prašnost. Vy ne?
V poslední době jsme tu měli inspektory životního prostředí hned třikrát. Zjistili, že pokud se vyskytly nějaké nečistoty, nemohly pocházet od nás. Rovněž komín podléhá nejpřísnější kontrole. Nebyly s ním žádné problémy. Pořád se jedná o jeden z nejčistších způsobů výroby tepla.


A jaké cíle jste si stanovili pro nejbližší období?
Potřebujeme zvýšit výrobu naší vlastní biomasy, protože to zlevňuje výrobu tepla. Připravený máme i projekt na rekonstrukci rozvodné sítě. Město je protkané dohromady dvanácti kilometry potrubí.

Čísla z Iromezu
– firma vznikla v roce 1992, kdy skupina podnikatelů odkoupila tepelné hospodářství od města s cílem nahradit drahý zemní plyn ekopalivem
– v roce 1995 začal sloužit první kotel na biomasu, ten druhý v roce 2003
– ekospalovna vyrábí kogeneračně také elektrickou energii
– v listopadu 2009 se stala stoprocentním vlastníkem eseróčka nadnárodní společnost MVV Energie

Autor: Michal Vítů

29.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení