VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtví z Budínky dostávají tvář

Jihlava – Jihlavský badatel a spisovatel Jiří Vybíhal našel úplnou náhodou ve svých archivech fotografie tří lidí, kteří jsou na seznamu mrtvých z Budínky.

15.4.2011
SDÍLEJ:

Jiří Vybíhal Foto:

Seznam sestavil bývalý předseda spolku jihlavských Němců Fritz Havelka. Vybíhal fotografie zveřejnil v nedávno vydané knize Atentát na Hitlera v Jihlavě? Jde o Josefa Broze z Pozovic, Johanna Suchého ze Stříteže a France Czepla z Dobronína.

„Procházel jsem, kolik padlých vojáků z Kamenné bylo v SS. Ty fotky v mé knize vycházely jako vzpomínka v tehdejších novinách Mährischer Grenzbote po válce v Německu. Je jich asi 500 a celkem za druhé světové války padlo na různých frontách asi 1 200 jihlavských Němců,“ popisuje bádání Jiří Vybíhal.

Když porovnával seznam mrtvých z Budínky s fotografiemi v knize, našel tři jména, která se shodovala. „Franz Czepl je sice na seznamu, ale dodnes leží jeho ostatky někde v osamoceném hrobě v Kamenné. Ostatky Broze a Suchého by mohly být mezi kostmi nalezenými na Budínce,“ míní Jiří Vybíhal.

Policejní vyšetřovatel Michal Laška Deníku řekl, že mezi jedenácti žádostmi o poskytnutí vzorku DNA příbuzných z Německa jsou i vnučky Broze a Suchého. Zatím vzorky do Česka nedorazily. Laška nemá informaci, že by někdo z oslovených příbuzných poskytnutí DNA odmítl.

„O fotografiích třech lidí ze seznamu jsem nevěděl. Hned, jak to bude možné, pokusím se je od pana Vybíhala získat,“ řekl Michal Laška, podle kterého je dobré, aby byly pro úplnost zařazeny do spisu.

Specialisté by mohli fotografie využít k tomu, aby zjistili, zda nalezená lebka patří dotyčnému člověku. Jde o takzvanou vizuální projekci. Bohužel ji však v tomto případě nelze použít, protože z nalezených lebek se nezachovaly obličejová části.

Vybíhal také upozorňuje, že k původu lidí na seznamu by bylo zapotřebí hlubší bádání. „Například Josef Schütz - vedoucí NSDAP z Kamenné, který těsně po válce ukrýval dokonce Raimunda Siegla - vedoucího NSDAP v Jihlavě na své samotě v blízkosti Kamenné, se aktivně spolu s Kautzingerem (vedl Revoluční gardy v Dobroníně), účastnil označování „nebezpečných Němců“. Tomu se nestalo nic,“ upozorňuje Vybíhal.

Autor: Roman Martínek

15.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově, třída 1. B paní učitelky Kateřiny Horákové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově

Na želivské a hořepnické základní škole se tento týden mluví anglicky

Želiv, Hořepník – Na želivskou a hořepnickou základní školu v pondělí zavítalo osm studentů ze zahraničí, kteří tady po celý tento týden tamním školákům zpestřují výuku. Na obou školách navíc naplánovali i besedu pro veřejnost.

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Třebíč – Verdikt tři roky vězení a pět let zákaz řízení všech motorových vozidel. To si před několika dny vyslechl u okresního soudu v Třebíči dvaadvacetiletý Marek N. ze Znojma za to, že kvůli němu zemřeli tři mladí muži při loňské tragické havárii u Zvěrkovic.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení