VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbahnění přehrady je připraveno, od startu jej dělí peníze

Sedlice – Až na těžko představitelných dvě stě tisíc metrů krychlových odhaduje Povodí Vltavy objem nánosů bahna, které už desítky let zatěžují „Velkou“ přehradu na Sedlici, jednu z hlavních rekreačních oblastí Pelhřimovska.

6.4.2011
SDÍLEJ:

Sedlická přehradaFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Už to vypadalo, že se generace rybářů a chatařů dočkají očisty nádrže letos, ale nejspíš budou muset ještě nějaký čas vydržet. Projektovou dokumentaci, rozbory bahna i stavební povolení má rozsáhlý projekt za sebou. Od startovní čáry ho zatím dělí finanční podpora. Náklady velké akce jsou totiž předběžně vyčísleny na sumu 370 milionů korun.

Na mrtvém bodě

„Předpokládané financování této akce mělo jít z programu Ministerstva zemědělství, Podpora zvyšování funkčnosti vodních děl. V současnosti nejsou žádosti o dotace z tohoto programu přijímány z důvodu nedostatku finančních prostředků. Realizace stavby je tak nyní projednávána v souvislosti se zajištěním financování,“ odůvodnila stav, který je teď na mrtvém bodě mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Podle starosty Sedlice Aloise Vacka se o bagrování přehrady uvažovalo už koncem 70. a počátkem 80. let. „Režim kvůli tehdejší technologii vůbec nepočítal s tím, že by se sedimenty rozprostíraly po zemědělských pozemcích. Uvažovalo se o tom, že by se v Sedlici udělaly biologické rybníky, kam by sací bagry bahno ukládaly. Skončilo to tím, že nebyly finance,“ zavzpomínal Vacek.

Sám věří, že nyní už akce na mrtvém bodě zůstat nemůže. „Jsem optimista. Když už vybagrovali přehradu Malou, musí začít i na Velké, protože kdyby přišly silné přívaly dešťů, začala by se Malá přehrada opět zanášet a práce by vyšly vniveč. Nehledě na to, že všechna povolení, komplikovaná vyjádření, už dospěla ke shodě všech zúčastněných stran, což muselo stát mnoho úsilí,“ konstatoval Vacek.
V katastru, kde je 215 chat, je odbahnění jednomyslně vítáno.

David Zvolenský se jezdí rekreovat na „Potočinu,“ alias „Medvědí zátoku“ na přehtradě už od malička. „Prý zase nejsou peníze. Už je to asi po jedenadvacáté, co tohle slyším a jsem opět zklamaný. Zátoka, kam jezdíme na chatu už v podstatě neexistuje a to jsme se tam jako děti koupali pořád. Teď máme chatu u vody, ale koupat se musíme jezdit jinam,“ posteskl si Zvolenský s tím, že čistá přehrada by celou oblast výrazně oživila a přilákala do regionu více turistů.

Jen začít

S dotazy chatařů na odbahnění se nyní starosta Vacek setkává neustále. „Nikdo by v žádném případě neprotestoval. Rekreační oblast by tím ožila,“ potvrdil Vacek, který si dosavadní spolupráci s Povodím Vltavy pochvaluje.

„Jejich přístup je příkladný. Úzce spolupracují s obcí a dobře informují o technologickém postupu vyvážení. Vše už také mají předjednáno s majiteli pozemků,“ doplnil starosta. Celý projekt bude sestávat z příjezdové komunikace, překladiště na pravém břehu a samotného odbahňování.

„Nánosy budou těženy drapákem umístěným na plavidle. Vytěžené bahno bude po vodě přepraveno k překladišti a následně odváženo na dohodnuté zemědělské pozemky a poté rozhrnuto a zapraveno do půdy. Navržená technologie je již projednána a provedeny byly i rozbory bahna z nádrže i rozbory půdy na pozemcích určených k ukládání,“ sdělila za Povodí Vltavy jeho mluvčí Pohůnková a dodala, že na příjezdovou cestu i překladiště už mají stavební povolení.

Na uskladnění bahna je připraveno zhruba 200 hektarů zemědělských pozemků. „Ohlášení odbahnění vodoprávnímu úřadu včetně potřebných projednání již proběhlo,“ uzavřela kapitolu příprav Puhůnková. Kapitola financování však zůstává prozatím otevřená a stovky rekreantů mohou, byť s mírným optimismem, vyčkávat očistu své přehrady dále.

Autor: Jan Cihlář

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení