VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani mayské památky mnoho turistů nelákají

Guatemala – Hlavním důvodem, proč navštívit Guatemalu, jsou památky, které tu po sobě zanechala mayská civilizace.

4.4.2011
SDÍLEJ:

Hřbitov v Chichicastenangu, stejně jako v dalších guatemalských městech, nepůsobí smutným dojmem. Foto: Martin Dufek

Hlavním důvodem, proč nenavštívit Guatemalu, je nebezpečí, které přitom hrozí. Tak zhruba vypadalo moje povědomí o této malé středoamerické zemi, než jsem se do ní s tátou vydala.

Mayské stavby stojí určitě za zhlédnutí, případně i shlédnutí, protože desítky metrů vysoké pyramidy nabízejí neobvyklý pohled na vrcholky stromů okolní džungle.

Krásnou vyhlídku doprovází strašlivý řev vřešťanů nahánějící strach. Jen to vedro, které v Guatemale celoročně panuje, ať už je období sucha nebo dešťů, prohlídky dávno opuštěných měst znepříjemňuje.

Lepší je se schovat do stínu trhů, které se jednou dvakrát do týdne konají v každém městečku, a poznávat mayskou kulturu skrz její přežitky v životě potomků původních obyvatel.

Jak pozůstatky starých jazyků, tak i náboženství se však hledají obtížně. Postarali se o to španělští conquistadoři. Naštěstí ne vždy byli jejich misionáři tak důslední, aby trestali přizpůsobování křesťanství k obrazu mayskému. Z toho důvodu napříkad chová Panna Marie z kostela v Santiagu Atitlan místo jediného božího syna dvojčata z mayské mytologie.

I způsob víry indiánských obyvatel Guatemaly se liší. Víc ji prožívají a v žádné místnosti si neodpustí nějaký ten obrázek s citátem z bible. Nepřekvapí proto, že na vyhlídce na vrcholu sopky někdo do dřeva umístil kromě svého podpisu nápis „Ježíš tě miluje“.

Tito zbožní lidé i jejich spoluobčané z velkých měst, kteří ve své víře už trochu polevili, jsou na naše poměry neuvěřitelně milí a laskaví.
Ti chudší si sice za pomoc možná řeknou pár quetzálků za odměnu, ale to na jejich povaze nic nemění.

I přes neexistenci jízdních řádů se neznalý turista vůbec nemusí bát, že při přejíždění mezi městy nastoupí do špatného autobusu.
Jakmile totiž zabloudí na místo používané, i když jinak oficiálně neoznačené jako autobusová zastávka, seběhnou se k němu Guatemalci vyptávající se, kam jede. Pokud se jim svěří do péče, má jistotu, že ho ochotní indiáni vždy posadí do správného „colectiva“, jak se tu říká hromadné dopravě.

Náročné cestování zpříjemní dobroty

Ocitne se buď ve starém autobuse, většinou vysloužilém americkém bez dveří, nebo mikrobusu, který se lépe šplhá po horských cestách.
Všude kolem sebe má lidi. I když je jich podstatně víc než sedadel, nikdo nestojí. Všichni si nějak sednou, nepříliš vzrostlí Guatemalci celkem komfortně, zato dlouhonohý Evropan dost nepohodlně.

S rozpočítáváním peněz za ujeté kilometry se tu nikdo nezdržuje, všichni platí stejně, pokud rozdíl v trase nečiní desítky kilometrů. Cestování autobusy po Guatemale je prostě zážitek.

Chce to zvyknout si na výpary ze starých aut, které zemi hodně znečišťují, ale jízdy mají i příjemnou stránku. Pravidelný přísun jídla.
Na každé zastávce nastoupí prodejci hotových domácích jídel, to znamená rýže, tortilly a něco k tomu. Třeba smažené kuře, karbanátek či bramborovo-zeleninová placka. Sladkou tečku zajistí lákavě vypadající slaďoučké šťavnaté ovoce nakrájené na kousky tak akorát do ruky.

Po ochutnání uslyší cestující „Agua, hay aguas“, výzvu, aby si dali něco k pití. Guatemalec neomylně sáhne po Coca-cole, což možná přispívá k jejich plnějším postavám. Ekologicky smýšlejícímu člověku pak jen mírně pokazí chuť, když kolem něj z okénka vylétne PET láhev i plastový tácek, co vyhodil cestující před ním. Odpadky a vyhublí pejskové prohledávající je, protože si potravu většinou musí zajistit sami, to jsou jediná negativa, se kterými je těžké se smířit.

Pokud jde o nebezpečí, slibované nejrůznějšími cestovatelskými weby, dodržovat zásadu do tmy doma se asi vyplatí, ale ulice jsou plné policistů nebo i vojáků, a ti si pořádek zajistí.

Turisté ze států jako Německo, Kanada, Itálie nebo Španělsko se do země s mayskou historií vydat nebojí. Ani jimi se to však na památných místech nehemží. Kouzlo Guatemaly zůstává stále neobjevené.

Nejčastěji bude Guatemalec cizince se světlou pletí ze zkušenosti považovat za potenciálního dárce dolaru. Z ruky do ruky ho od obyvatele Spojených států každý rád přijme, ale nápad zavést ho před lety jako měnu místní odměnili třídenní stávkou.

Američané si protest nevzali osobně a navštěvují zemi dál, a to dokonce pravidelně. Ke Guatemalcům i Evropanům se chovají přátelsky a rádi se pochlubí svou zcestovalostí.

„Odkud přesně z České republiky jste?“ zeptají se, protože už tudy alespoň projížděli. Zbytečná otázka. „Z Pelhřimova, ale to stejně nebudete znát.“ Krčí rameny. „Aha, my jsme z Chicaga.“

Autorka: Dominika Dufková

Autor: Redakce

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení