Ponechme nyní stranou, že v rámci nachystaného dne otevřených dveří se tam ukáže řada známých tváří a bude se soutěžit třeba i v rychloobalování knížek.

Počínaje tímto dnem získají pádný důvod docházet tam i zrakově postižení. Ta novinka se jmenuje zvukové knížky. „Lidí s poruchami vidění neustále přibývá, zájem u tuto službu stoupá,“ odůvodnila zavedení výpůjčky nahrávek vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková.

Od Švejka po Agathu

Hned první den bude na výběr ze sto šedesáti titulů, od české klasiky v podobě Haškova Švejka přes díla Karla Čapka až po zahraniční bestsellery od Agathy Christie. To všechno pochází z putovního fondu pražské Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana, s níž se Humpolečtí dohodli na spolupráci.

„Další tituly budeme postupně dokupovat na základě požadavků našich návštěvníků,“ upřesnila Trnková. Nabídkový list se rozletí do domovů důchodců. Očekávají jej i v klubu Astra, ba co víc. Tam se na něj dokonce těší.

„Pro zvukové knížky si jezdíme už nejméně tři roky do havlíčkobrodské krajské knihovny. Lidé okolo osmdesátky už mívají zrakové potíže, nahrávky pro ně znamenají jeden ze způsobů, jak si uchovat duševní kondici. Odteď to navíc bude všechno mnohem jednodušší,“ sdělila Bohuslava Medová za Astru, v níž již mají vymyšlený dokonce i způsob výběru knížek k zapůjčení.

„Každých čtrnáct dnů u nás pořádáme setkání Literárního klubu, kde se o knížkách bavíme. Jedna babička, která beletrii miluje, pak většinou sestaví seznam toho, co by se mohlo líbit i ostatním,“ dodala Medová. Otázkou zůstává, po jakém médiu se strhne největší sháňka. Dříve narození čtenáři–posluchači zřejmě nejčastěji sáhnou po kazetách, k mání ale budou i cédéčka a nejenom to. Vývoj uhání kupředu i v této oblasti.

Knížky namluvené předními českými umělci jsou k dostání i jako „empétrojky“. „Pokud o to bude zájem, můžeme objednat i tento formát záznamu,“ podotkla Ludmila Trnková.

V pelhřimovské knihovně již mají se zvukovými tituly nepřeberné zkušenosti. Půjčují je tam více než deset let. Zájemci si v současnosti mohou vybrat ze 417 kazet a 214 nahrávek ve formátu MP3.

„Po těch se ptají spíše mladší zrakově postižení,“ potvrdila Markéta Kulíková z hudebního oddělení. Podobně jako tištěné knihy se i nabídka zvukovek průběžně rozšiřuje. Děje se tak zejména pomocí grantů.