Lidé se podívají také dovnitř. Pelhřimovské muzeum Vysočiny po několika letech opět zpřístupní bránu veřejnosti. Památka se pomyslně vrátí v čase do doby, kdy v Solní bráně sídlil městský úřad.

„Umístíme tam stálou expozici, která zmapuje historii městského úřadu, který tam působil do konce první poloviny devatenáctého století,“ informoval ředitel Muzea Vysočiny v Pelhřimově Ondřej Hájek.


Expozice se bude skládat z několika částí. První návštěvníkům nabídne dokumenty vztahující se k historii Pelhřimova z úřednického hlediska, pečetě města, úřední knihy či dobový stejnokroj, který za dob Rakouska – Uherska úředníci nosili.

„Za největší lákadlo v expozici můžeme považovat Minérský plán z roku 1777, což je vůbec nejstarší plán Pelhřimova,“ pokračoval Hájek. Tento historický dokument zůstával deset let očím návštěvníků muzea skrytý. „Neměli jsme odpovídající vitrínu, ve které bychom plán mohli vystavit. Teď už se nám ji ale podařilo pořídit, takže Minérský plán budou moci zájemci obdivovat v Solní bráně,“ vysvětlil Ondřej Hájek.

Regulační plán si žádá renovaci

Společnost v expozici by Minérskému plánu mohl dělat také o několik století mladší Regulační plán. „Tento dokument z devatenáctého století by lidi seznámil s tím, jak dříve vypadal Pelhřimov a také by přiblížil tehdejší číslování domů,“ nastínil ředitel muzea Hájek. Jestli se Regulační plán v Solní bráně objeví, záleží na tom, zda se ho podaří zrestaurovat.

„Je poškozený, takže ho musíme nechat obnovit. Renovace se dočká, jakmile se nám na ni podaří sehnat peníze,“ dodal Ondřej Hájek.
První část expozice chce muzeum otevřít ještě letos, a to se začátkem hlavní turistické sezony. Postupem času toho ale Solní brána nabídne návštěvníkům mnohem víc.

Druhá část plánované expozice je přenese přímo do dobové kanceláře městských úředníků. „To, kdy druhou část expozice otevřeme, se odvine od toho, jak rychle se nám podaří sehnat odpovídající nábytek a vybavení kanceláře z devatenáctého století,“ uvedl Hájek.

Dobová kancelář s původní výmalbou

Na zdech staronové úřednické kanceláře muzejníci objevili také originální výmalbu z doby, kdy v bráně městský úřad skutečně sídlil.
„Odkrytí původní výmalby ještě podtrhne dobovou atmosféru kanceláře,“ upozornil Hájek.

Součástí expozice bude také plně zachovaný suchý záchod. „Jedná se o dobovou toaletu, která se nachází v malé místnůstce za kanceláří s vývodem do hradeb, “ popsal ředitel pelhřimovského muzea Vysočiny Ondřej Hájek. „Záchod musíme vyčistit a zajistit, aby se s jeho pomocí do Solní brány nedostávaly myši. Lidé si ho budou moci prohlédnout společně s druhou částí expozice,“ doplnil Hájek.

To, že se do Solní brány opět pomyslně vrátí městský úřad, vítá i starosta Pelhřimova Leopold Bambula. „Je dobře, že lidé dostanou možnost seznámit se s tím, jak městští úředníci pracovali dříve a také poznají historické dokumenty vztahující se k Pelhřimovu,“ míní Bambula. Podle něj bude expozice i zajímavým rozšířením nabídky vyžití pro turisty. „I ti, kteří přijedou do našeho města na návštěvu, budou moci kromě stávající nabídky místních muzeí blíže poznat i něco z městské historie v Solní bráně,“ uzavřel Leopold Bambula.