VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Solní brány se opět vrátí městský úřad

Pelhřimov – Solní brána v Pelhřimově už brzy nebude sloužit pouze jako průchod na Masarykovo náměstí.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Lidé už nebudou muset pod památkou pouze procházet. Brzy se podívají i dovnitřFoto: DENÍK/ Nela Kyselová

Lidé se podívají také dovnitř. Pelhřimovské muzeum Vysočiny po několika letech opět zpřístupní bránu veřejnosti. Památka se pomyslně vrátí v čase do doby, kdy v Solní bráně sídlil městský úřad.

„Umístíme tam stálou expozici, která zmapuje historii městského úřadu, který tam působil do konce první poloviny devatenáctého století,“ informoval ředitel Muzea Vysočiny v Pelhřimově Ondřej Hájek.


Expozice se bude skládat z několika částí. První návštěvníkům nabídne dokumenty vztahující se k historii Pelhřimova z úřednického hlediska, pečetě města, úřední knihy či dobový stejnokroj, který za dob Rakouska – Uherska úředníci nosili.

„Za největší lákadlo v expozici můžeme považovat Minérský plán z roku 1777, což je vůbec nejstarší plán Pelhřimova,“ pokračoval Hájek. Tento historický dokument zůstával deset let očím návštěvníků muzea skrytý. „Neměli jsme odpovídající vitrínu, ve které bychom plán mohli vystavit. Teď už se nám ji ale podařilo pořídit, takže Minérský plán budou moci zájemci obdivovat v Solní bráně,“ vysvětlil Ondřej Hájek.

Regulační plán si žádá renovaci

Společnost v expozici by Minérskému plánu mohl dělat také o několik století mladší Regulační plán. „Tento dokument z devatenáctého století by lidi seznámil s tím, jak dříve vypadal Pelhřimov a také by přiblížil tehdejší číslování domů,“ nastínil ředitel muzea Hájek. Jestli se Regulační plán v Solní bráně objeví, záleží na tom, zda se ho podaří zrestaurovat.

„Je poškozený, takže ho musíme nechat obnovit. Renovace se dočká, jakmile se nám na ni podaří sehnat peníze,“ dodal Ondřej Hájek.
První část expozice chce muzeum otevřít ještě letos, a to se začátkem hlavní turistické sezony. Postupem času toho ale Solní brána nabídne návštěvníkům mnohem víc.

Druhá část plánované expozice je přenese přímo do dobové kanceláře městských úředníků. „To, kdy druhou část expozice otevřeme, se odvine od toho, jak rychle se nám podaří sehnat odpovídající nábytek a vybavení kanceláře z devatenáctého století,“ uvedl Hájek.

Dobová kancelář s původní výmalbou

Na zdech staronové úřednické kanceláře muzejníci objevili také originální výmalbu z doby, kdy v bráně městský úřad skutečně sídlil.
„Odkrytí původní výmalby ještě podtrhne dobovou atmosféru kanceláře,“ upozornil Hájek.

Součástí expozice bude také plně zachovaný suchý záchod. „Jedná se o dobovou toaletu, která se nachází v malé místnůstce za kanceláří s vývodem do hradeb, “ popsal ředitel pelhřimovského muzea Vysočiny Ondřej Hájek. „Záchod musíme vyčistit a zajistit, aby se s jeho pomocí do Solní brány nedostávaly myši. Lidé si ho budou moci prohlédnout společně s druhou částí expozice,“ doplnil Hájek.

To, že se do Solní brány opět pomyslně vrátí městský úřad, vítá i starosta Pelhřimova Leopold Bambula. „Je dobře, že lidé dostanou možnost seznámit se s tím, jak městští úředníci pracovali dříve a také poznají historické dokumenty vztahující se k Pelhřimovu,“ míní Bambula. Podle něj bude expozice i zajímavým rozšířením nabídky vyžití pro turisty. „I ti, kteří přijedou do našeho města na návštěvu, budou moci kromě stávající nabídky místních muzeí blíže poznat i něco z městské historie v Solní bráně,“ uzavřel Leopold Bambula.

Autor: Nela Kyselová

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontejner, kam nosí rekreanti odpadky, bývá dost často přeplněn. Vypovídající je i stav dopravních značek.
5

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Mladí Španělé zkouší přes léto práci v pelhřimovských firmách

Pelhřimov – Tucet mladých lidí ze Španělska si na čtvrt roku přijelo vyzkoušet pracovat do Pelhřimova. Pod záštitou pelhřimovské Hodiny H se seznamují s novým prostředím i jazykem.

Opravy Šrejnarovského domu vrcholí

Pelhřimov -  Šrejnarovský dům na Masarykově náměstí v Pelhřimově tento týden zahalila ochranná síť. Probíhá tady totiž poslední fáze plánované rekonstrukce budovy, během níž dělníci dělají novou fasádu.

Zámek obsadí milovníci hudby

Kamenice nad Lipou – V sobotu 19. srpna od devatenácti hodin se v Kamenici nad Lipou sejdou milovníci dobré hudby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení