Ani loňský rok nebyl výjimkou. „Loni jsme na Silvestra zaznamenali jeden středně těžký úraz, který byl spojen se zábavní pyrotechnikou. Jednalo o popálení rohovky oka. Ta byla zasažena odlétlým kouskem prskavky,“ připomněla ředitelka zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Vladislava Filová.


Vzápětí dodala, že v předešlém roce záchranáři vyjížděli také k lehčímu popálení rukou právě při manipulaci s pyrotechnikou. S ohledem na tyto zkušenosti budou tak i letos v pohotovosti hasiči, policisté a záchranáři.

Výjezdů podle nich bývá pravidelně o sto procent více než jindy. Vedle úrazů spojených se zábavní pyrotechnikou se konec roku bohužel neobejde bez problémů s opilci, rvaček či úrazů.


Petardu neodpalujte nikdy napodruhé


V případě zábavní pyrotechniky je největším problémem to, že je v obchodech běžně dostupná i dětem. U dospělých je velkým minusem, že ji používají v opilosti.


„V prvé řadě by každý měl dodržovat návod výrobce. Každý, kdo chce odpalovat rachejtle nebo dělobuchy, by se měl držet v bezpečné vzdálenosti od budov nebo aut, protože požár je na světě mrknutím oka. Pokud se třeba petarda nepodaří odpálit napoprvé, podruhé by to už lidé zkoušet neměli,“ připomněla hlavní zásady manipulace s pyrotechnikou tisková mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


Petardy či dělobuchy nepatří do skleněných láhví a v žádném případě do rukou malých dětí. Právě takový případ se před lety stal v Počátkách na Pelhřimovsku, kdy školáci pomocí petardy zapálili stoh slámy. To se však neudálo během silvestrovské noci.


Lidé by měli výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat. Při používání se vždy pečlivě řídit návodem pro manipulaci s pyrotechnikou.

„Člověk by s pyrotechnikou nikdy neměl mířit na sebe ani na druhé, a hlavně neodpalovat ji v opilosti. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika mohou být velmi nebezpečné. Z hračky se rázem stane skutečná bomba,“ upozornil autorizovaný prodejce pyrotechniky Jaromír Kašpar z Pelhřimova.


Pokud už k úrazu dojde, je třeba, aby zachránce myslel na svoji bezpečnost, a pokud mu nic nehrozí, poskytl pomoc postiženému.

„V případě krvácení je třeba jej neprodleně zastavit, sledovat stav vědomí a dýchání postiženého. Neopouštět ho, zavolat záchrannou službu a vyčkat jejího příjezdu. Co se týká závažnějších stavů, postupovat dle pokynů operátora operačního střediska záchranné služby. U popálenin většího rozsahu vždy volat záchranou službu,“ poukázala na základy první pomoci Vladislava Filová.


Pokud jsou popálené děti, měl by každý ihned volat záchranáře. Popáleniny ničím nepotírat, chladit chladnou vodou, ne ledem.


Policisté v noci vyrazí do ulic


Poslední noc v roce budou v permanenci i policisté. Například na Pelhřimovsku jich na veřejný pořádek bude dohlížet větší počet.

„Policisté mimo jiné budou v rámci běžné hlídkové služby kontrolovat prodej a podávání alkoholických nápojů dětem mladším osmnácti let,“ zdůraznila tisková mluvčí pelhřimovské policie Vladimíra Svobodová.