Na přehlídce se žákům devátých tříd představilo na třiatřicet středních škol nejen z Vysočiny, ale i z jižních Čech.

Lidé jedí pořád

Deváťáci tak mohli směle vybírat, kam povedou jejich kroky po ukončení základní školy. Pelhřimovská Mozaika rozhodně nebyla pouze o strohém výkladu a rozdávání letáčků. Návštěvníci na vlastní oči viděli, jaká řemesla se na školách vyučují.

Od stanoviště pelhřimovské hotelové školy voněly jednohubky. Ty pro mlsné jazýčky kolemjdoucích připravovaly studentky třetího ročníku Hana Houdková a Tereza Straková. „Škola, kterou studujeme nás baví,“ shodují se obě děvčata.

A proč by budoucí studenti měli zamířit právě na Hotelovou školu v Pelhřimově? „Naučí se tam zajímavé řemeslo. A myslím, že ani o práci se nemusí bát. Lidi budou jíst pořád,“ usmívá se Hana Houdková.

Pozornost hloučku chlapců u vedlejšího stolu ale upoutalo něco jiného než načančané jednohubky. „Jé, to je živý had,“ ukazuje jeden z nich ostatním. A nemýlil se. Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí totiž na prezentaci přivezla i užovku červenou. V akvárku vedle ní na pozorovatele pokukovala ještě agama vouskatá.

Užovka Eda

„Užovka se jmenuje Eda a agama je Petruška,“ prozrazuje divákům studentka Barbora Vávrů. „O obě zvířata se staráme v přírodovědném kroužku, který u nás ve škole funguje,“ dodává Barbora. Podle ní oba svěřence pozornost lidí vůbec nevyvede z míry. „Vozíme je s sebou na všechny přehlídky. Už jsou zvyklí,“ přikyvuje Barbora Vávrů.

Inspiraci na pelhřimovskou Mozaiku přijela hledat i patnáctiletá Jana Sejkorová z Jindřichova Hradce. „Nejvíc mě zaujala pelhřimovská hotelovka,“ prozrazuje Jana. „Bavilo by mě pracovat jako kuchařka, takže možná půjdu studovat sem do Pelhřimova,“ uzavírá Sejkorová. ⋌…8