Podle vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové se mohou do řady rizikových destinací zařadit i relativně blízké resorty.

„S větší kumulací osob se zvyšuje i pravděpodobnost nákazy orálně přenosných nemocí. Proti žloutence typu A je tak dobré se nechat očkovat i před letní návštěvou Chorvatska, Bulharska i dalších zemí Balkánu,“ uvedla Dvořáková s tím, že tradičně nejrizikovější je Egypt, Tunisko, Turecko a samozřejmě další exotičtější země.

Nejbližší očkovací centra pro cestovatele z Pelhřimovska jsou nyní v Jihlavě a Táboře. Podle Dvořákové se však z Vysočiny do vzdálených exotických zemí příliš necestuje. Přesto hlavně na podzim přicházejí do centra lidé, kteří riziko malárie, horečky denge a dalších nepodceňují.

O nemocných přehled nemají

„Celkově očkujeme tak 20 až 30 cestovatelů měsíčně. O nemocích dovezených z ciziny ale velký přehled nemáme. Nemocní k nám už nepřijdou, chodí rovnou ke svým lékařům. Naposledy vím o případu malárie z rovníkové Afriky,“ informovala Dvořáková, která je současně vedoucí očkovacího centra.

Co mohou hygienici potvrdit, je nárůst průjmových onemocnění a žloutenky typu A související s tím, že cestuje čím dál více našinců.
Mezi ty, kteří míří do nejzazších koutů planety, patří Martin Dufek z Pelhřimova. K očkování se však staví s rezervou. „Myslím, že je to výnosný farmaceutický byznys, který jen podlomí přirozenou autoimunitu,“ podělil se o své zkušenosti cestovatel.