VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojďme si sednout k jednomu stolu jednat, vyzývá nový šéf Spartaku

Pelhřimov – Stanislav Kropáček stojí v čele pelhřimovské tělovýchovné jednoty Spartak jen pár dnů. A hned má na stole první nepříjemnost. Nedostatkem peněz zasažení hokejisté zvažují ukončení činnosti mládežnického oddílu, který pod Spartak patří.

17.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kamil Vaněk

Co na hrozící zánik pelhřimovské hokejové mládeže říkáte?

Je to složitá otázka. Předně je třeba říci, že všechny oddíly dnes trápí nedostatek peněz. Ačkoliv mezi nákladovostí hokejistů a třeba florbalistů zeje veliký rozdíl, vyšší příspěvek by se líbil oběma.

Anebo nižší nájem?

Všichni členové tělovýchovné jednoty by si to určitě přáli. V tomto smyslu se budeme snažit s představiteli města vyjednávat. Především se ale zaměříme na podmínky pro mládežnický sport, protože ten má ve společnosti nezastupitelnou úlohu.

Můžete nastínit, jak a s kým konkrétně budete jednat?

První, s kým si o tom promluvíme, bude předseda komise rady města pro sport Tomáš Dufek, který byl u tvorby zásad pro přidělování peněz oddílům. Vyjasníme si stanoviska, pokusíme se zjistit, kde by se nechalo něco ve prospěch sportu zlepšit.

Řada představitelů oddílů, a nejenom těch z TJ Spartak, kouká skrz prsty zejména na systém rozdělování příspěvků. Totiž, že mnohdy téměř celý příspěvek od města odevzdají na nájemném technickým službám. Co vy na to?

Osobně jsem tento názor zatím nezaznamenal, každopádně slýchám snahu se o systému udílení příspěvků pobavit. Každopádně je třeba říci, že vždy musí nějaká pravidla být, a zároveň nikdy nebudou spravedlivá vůči všem.

Představitelé města se jednou dokonce nechali slyšet, že už i přemýšleli o poskytnutí ročního balíku peněz na sport přímo tělovýchovné jednotě, ať si je přerozdělí sama. Věděli byste si s tím rady?

Za sebe mohu říci, že já bych s tím problém neměl. Každopádně se budeme všichni neustále potýkat s tímtéž problémem, jenom z trochu jiného úhlu pohledu. Tedy, že peněz je málo. Jako problém bych ale viděl skutečnost, že naše organizace nepokrývá všechny příjemce městské dotace. V současnosti sdružujeme čtrnáct oddílů.

V čele tělovýchovné jednoty stojíte necelé dva týdny. S jakou vizí jste předsednickou funkci přebíral?

Řeknu to jednoduše. Své kolegy ve výkonném výboru jsem dopředu upozornil, ať nečekají žádnou revoluci. Mým cílem je samozřejmě vyjednat pro naše oddíly co možná nejlepší podmínky. Ale pomalu, postupně, trpělivě. Převratné změny podle mých zkušeností sportu spíše škodí než pomáhají.
Oddílům ale chybí i odpovídající příspěvek od státu. Tohle je už skoro na politickou debatu. Totiž, jestli stát chce podporovat sport, a jestli sport dokáže se svěřenými prostředky hospodařit. Obecně stát prohlašuje, že sport chce a bude prostřednictvím Sazky podporovat. Skutečnost je ale taková, že Sazka se z těchto peněz stará především o vysočanskou arénu. Od doby, co tato hala stojí, se podpora sportovním oddílům neúměrně snížila. Pokud vím, za poslední tři roky dokonce nepřišla ani koruna. Peníze chodí od ČSTV, ale i to jsou symbolické částky. Pod tímto dojmem nám nezbývá než přiznat si, že rozhodujícím donátorem pelhřimovského sportu je město.

Není i to ale tak trochu chyba? Město vlastně přebírá úlohu sponzorů.

Bavme se o tom, že obec ze své podstaty slouží k uspokojování potřeb obyvatel. Z tohoto úhlu pohledu je podpora sportu nezastupitelná. Jde samozřejmě o to, do jaké míry se tak má dít a kdy už mají převzít zodpovědnost sponzoři. V otázce shánění peněz od nich ale zůstávám narozdíl od některých kolegů skeptický. Dnes je hrozně těžké sponzora sehnat, a ještě náročnější je si ho udržet. Je to o budování dlouhodobější spolupráce.

Když už jsme u toho, do ideálu mají daleko i vztahy mezi některými oddíly. Ať už v rámci jednoty či mimo ni. Není i tohle důvod, proč případní sponzoři sportu nevěří?

Tohle je jedna z prvních klíčových věcí, kterou se pokusíme změnit. Celé to je o komunikaci. Jestliže se budou oddíly chovat a vyjednávat jednotně, šance na dosažení svého se zvyšuje.

Nespočívá v nedomluvě nakonec i jádro nastíněného hokejového problému?

Je to možné. Mám pocit, že je v tom spousta politováníhodných nedorozumění. Věřím, že kdyby si všichni zúčastnění sedli k jednomu stolu a chtěli být k sobě navzájem upřímní, nějaká cesta by se určitě našla. Na druhou stranu nevím, jestli je tohle řešení v tuto chvíli vůbec uskutečnitelné.

Autor: Michal Vítů

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sloučenou školu povede staronový ředitel Matějů

Hledaná Jenifer Čuriová.

Policisté pátrají po šestnáctileté dívce z Brodu

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V muzeu si vyzkoušeli i dobový korzet

Pelhřimov - V úterý odpoledne nejen milovníci historie zamířili do Muzea Vysočiny v Pelhřimově. Tam se konal workshop k výstavě Spodní prádlo a hygiena, který vedly pracovnice muzea Markéta Skořepová a Zuzana Trnková.

Nejkurióznější ztráty? Kosa, moped nebo umělý penis

Pelhřimovsko – Ve ztrátách a nálezech na třech různých městských úřadech na Pelhřimovsku se občas najdou opravdu kuriózní kousky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení