Budoucích studentů je málo a střední školy o ně bojují i pomocí čtvrtých kol přijímacích řízení, bez „přijímaček.“ „Máme otevřené čtvrté kolo přijímacího řízení. Na zaplnění stávajícího stavu nám chybí deset až patnáct dětí. Pokud bychom brali v úvahu kapacitu školy, chybí nám jich padesát. Když nejsou děti, nemohou se nabrat,“ vystihl podstatu problému Jaroslav Plášil, ředitel Střední školy Pelhřimov.

Jak obsadit lavice

Se zaplněním školních lavic bojuje i pelhřimovská obchodní akademie, kde oproti loňsku zaznamenali propad o dvacet dětí. Rovněž chystají třetí kolo přijímaček. K naplnění kapacity školy schází třicet žáků.

Ke třetímu náborovému kolu se upíná také ředitel pelhřimovského gymnázia Stanislav Makovec. „Na osmileté studium jsme přijali třicet žáků do jedné třídy jako obvykle. Ve čtyřletém studiu je dětí méně. Chybí nám deset žáků na obě třídy,“ informoval ředitel.

Naopak plně obsazeným čtyřletým studiem se může pochlubit Gymnázium Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. A to i s tím, že se tam konaly standardní přijímací zkoušky z češtiny, matematiky a posouzeny byly i výsledky ze základní školy. Volná místa v lavicích zůstávají pouze pro primány.

„Záleží také na tom, z jaké oblasti k nám chtějí žáci dojíždět. Hodně dětí máme z Havlíčkova Brodu. Někdy je to i tak, že se na jednoho napojí další parta,“ vysvětlil ředitel školy Vlastimil Fiala.

Kraj musí reagovat

Podle informací z krajského úřadu nastoupí do prvních ročníků středních škol na Vysočině až o 500 žáků méně než vloni. „Nyní začíná strmý pokles populační křivky, který potrvá čtyři až pět let. Úbytek jsme ale očekávali o něco menší,“ přiznal vedoucí odboru školství Miroslav Pech.

Ten také avizoval, že na základě připravované analýzy bude nutné podniknout kroky, které se dotknou takřka všech škol. „Počet volných židliček takhle zůstat nemůže,“ naznačil Pech.