„To je nesmysl. Všechny obsahují smrtelně jedovatý metaldehyd. Letos už máme tři případy, kdy psi tyto granule sežrali a nepřežili,“ uvedla humpolecká veterinářka Štěpánka Pejchalová.

Třes a slinění

Zatímco opatrné kočky nechávají granule chladnými, žravý bígl, nebo labrador sladkému nálezu neodolá. Jakmile pes začne látku trávit, přijdou první příznaky otravy. „Mají zvýšené slinění, nervový třes. Když začnou psi vylučovat modrý trus nebo sliny, bývá už většinou pozdě,“ vysvětlila veterinářka.

Na dramatické okamžiky záchrany svého miláčka vzpomíná Oldřiška Savi: „Koupili jsme granule a věřili jsme údaji, že psům nevadí. Pejska jsme bez obav pustili na zahradu, kde granule sežral. Za chvíli už zvracel a měl drastický nervový třes. Ihned jsme jeli k veterinářce, která mu vypumpovala žaludek. Sdělila nám ale, že látka je natolik jedovatá, že se pravděpodobně nedožije rána.“

Fenka „westíka“ Bety se štěstím přežila, ale s trvalými následky. Je neplodná a má natrvalo porušené trávení. Potravu přijímá jen stěží.

Stále v prodeji a bez varování

Po události z minulého roku se Oldřiška Savi zajímala, zda se na trhu něco změnilo. „Dívala jsem se, co je nového na prodej. A narazila na stejné přípravky, kde se výrobce dušoval, že zvířatům přípravek nevadí. Nezměnilo se nic,“ dodala majitelka Betyny.

Na okresní veterinární správě zatím o ničem neví. „Je to pro mě úplně nová věc. Ještě jsem se s tím nesetkal. Pokusím se získat více informací a pak bychom mohli uvažovat o nějakém varování,“ sdělil Jiří Kubů z veterinární správy.

O modrém nebezpečí nemají tušení ani na Krajské veterinární správě. Mnoho by s ním, ale nesvedli. Jednat by mohl až Státní veterinární ústav v Jihlavě.
„O problému víme teoreticky, ale sami dopředu nemůžeme nic řešit. Pokud by se na nás někdo obrátil, provedeme pitvu, veškerou odpovědnost však nese ten, kdo nebezpečný produkt v Česku povolil,“ uzavřel ředitel ústavu Ladislav Zámek.

Podle veterinářů je bezpodmínečně nutné vše zabezpečit tak, aby se psi do kontaktu s granulema nedostali.