Osmnáctiletý Tomáš Venkrbec je pro změnu čerstvým vlastníkem řeznického výučního listu. „Jenže se u mě objevila alergie na sůl, a sehnat jakoukoliv jinou práci je dnes nemožné,“ vypráví mladík.

Tito dva muži s rozdílným životním příběhem nyní patří k sobě. Společně s dalšími šesti dobrovolníky právě vytvořili pracovní četu, která pomáhá kmenovým zaměstnancům pelhřimovských technických služeb s úklidem města.

Doma by nevydržel

Skutečnost, že se z nich stali prachobyčejní zametači ulic, je nijak netrápí. Ostatně, ani není proč. Jejich práce dělá čest svému jménu. Je doopravdy veřejně prospěšná. „Někdo to dělat musí. Beztak už jsem doma nemohl vydržet. Ukousal bych se nudou. Alespoň přijdu na jiné myšlenky,“ říká Venkrbec, zatímco kousek od Děkanské zahrady přimetá hromadu drtě na lopatu Housarovi.

Ten přikyvuje. „Žádný obrovský plat tu sice nebereme, ale každá koruna se hodí,“ usměje se Housar, který podobným způsobem vypomáhal již před rokem. A má jednoznačné přání. Totiž, stát se z pomocníka „u technických“ jejich řadovým zamětnancem.

Kam nepojede stroj, tam nastoupí oni

Práce jim jde od ruky. Seznam ulic zbavených hlubokého nánosu drtě se utěšeně rozrůstá. „Tady jsme uklízeli včera. Třítunový kontejner byl plný během chvilky,“ ukazuje Marek Prchal, který zastává úlohu vedoucího této pracovní jednotky, když procházíme pečlivě uklizenou Hrnčířskou ulicí.

I letmý pohled do úkolovníku pro veřejně prospěšné pracovníky dopodrobna rozplánovaného vždy od pondělka do pátku na osm hodin denně napovídá, že zametačská parta má pro nejbližší měsíce o rozptýlení postaráno. Postupně obslouží s košťaty a kotouči celé město. Samozřejmě s výjimkou hlavních ulic, které vyčistí zametacím strojem lidé z technických služeb.

Stačí zavolat

Prchal si rovněž pochvaluje spolupráci s touto organizací, která nápad se zjednáním dobrovolníků zastřešila. „Kdykoliv něco potřebujeme, stačí zavolat a je po problému,“ připomíná.

Projekt vznikl po dohodě představitelů města a pelhřimovského úřadu práce. Oranžové vesty oblékají vesměs nezaměstnaní starší padesáti let, případně ti, kteří čekají na práci déle než pět měsíců. Smlouvu mají podepsanou do konce října. Co bude dále, to se uvidí.

Není však vyloučeno, že se řady dobrovolníků ještě rozšíří. „Pro nejbližší týdny uvažujeme přibrat ještě dva zájemce. Případný další nábor závisí na propočtu mzdových nákladů na tyto pracovníky,“ vysvětlila Eliška Hošková z Úřadu práce.