„Šlechtice by chtěl najít mezi svými předky každý. Pravděpodobnost je ale malá,“ usmívá se badatel, který se neváhal podělit o své zkušenosti se čtenáři v humpolecké knihovně.

Sám dohledal vlastní rodokmen do 18. století. „Jsem sedmou generací od roku 1771,“ upřesňuje Holub.

Pro genealogy je svatým písmem matrika. Ta jáchymovská, nejstarší v Čechách, sahá do roku 1531. Na Pelhřimovsku lze dohledat o nějakých sto let méně. Na každý pád se můžete dopátrat ke spoustě zajímavých poznatků. „I když zjistíte, že Marie Terezie doopravdy nebyla vaše praprateta, rozhodně můžete vypátrat, jak se měli za její vlády vaši skuteční předci,“ upozorňuje genealog Holub.

Pozor na kurent

Na hledače vlastního rodokmenu ale číhá při bádání i řada nástrah. Třeba do poloviny devatenáctého století se psalo kurentem, některé záznamy z osmnáctého století dokonce nepřelouskáte bez zběhlosti v latině. „Pokud někoho zajímají další okolnosti, například majetkové poměry předků, na to už matrika nestačí,“ dodává Holub s tím, že v takovém případě je nutné rozhlédnout se i jinde.

Na druhou stranu mohou už i rodopisci počítat s pomocí internetu. Materiály se totiž pomalu zpřístupňují i v digitální podobě. „Na počítači to ale podle mě už není ono. Listování v knihách se nedá ničím nahradit,“ tvrdí povoláním archivář Státního okresního archivu v Pelhřimově. Mladý muž, který v úterý oslaví své šestadvacátiny, prostě bádá pořád.