VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj bude mít nové dominanty

Pelhřimovsko – Padesát dva metrů vysoká rozhledna na Křemešníku už má zaděláno na desítky menších bratrů.

6.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Stožáry vysokého napětí budou součástí plánovaného vedení z Kočína u Temelína do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

Dráty vstoupí do života také mnoha obyvatelům okresu Pelhřimov. „Překvapilo nás, že plánovaná výstavba představuje cirka 720 nových vysokých stožárů v krajině, Krajský úřad Vysočina, který důsledně odmítá stavby větrných elektráren na svém území, nemá k záměru žádné připomínky a nepožaduje ani kompletní zhodnocení vlivu na životní prostředí,“ vyjádřil se k projektu Eduard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Krajský úřad ale oponuje. „Námitky k trasování jsme řešili již v roce 2008. V této fázi projektu není nutné požadovat posouzení vlivu na prostředí, protože to musí ze zákona udělat Ministerstvo životního prostředí,“ uvedla tisková mluvčí kraje Jitka Svatošová. Dodala také, že až obdrží všechny potřebné materiály, bude věc projednávat ještě krajská rada.

Začne se za šest let

Výstvaba je plánována na roky 2016 – 2018. Důvodů pro ni je podle mluvčí České energetické přenosové soustavy několik. „Jedním z důvodů je posilování příčného spojení. V Česku byla soustava stavěna ze směru výroby do míst spotřeby. Dnes je však situace úplně jiná a přenosová soustava se tomu musí přizpůsobit. Důvodem je také zlepšení spolehlivosti celoevropské soustavy a vyvedení nových bloků Temelína,“ informovala Jana Babůrková.

Zatímco kraj v trase vedení zatím problém nevidí, dotčeným obcím vstoupí do života zásadně. Dubovice, EŠ, Kámen, Olešná, Obrataň, Zachotín nebo Vyskytná jsou jen některé z celkového výčtu trasou dotčených obcí. V Zachotíně se plánované trase postavili.

„Pro obec byla první varianta trasy z mnoha důvodů nepřijatelná. Podali jsme protest projektantské firmě a kraji. Naše výtky byly vzány v potaz a trasa byla posunuta o něco dál,“ sdělil Martin Vacke, místostarosta Zachotína. Podle něho vedení představovalo hrozbu pro další rozvoj vesnice, mohlo by způsobit odliv obyvatel a celkově snížit kvalitu života. „Momentální trasa Zachotínu nevadí, na stožáry však stejně budeme muset koukat,“ dodal Vacke.

Projektanti částečně ustoupili také Kámenu. „Jižní varianta trasy by zabrala plochy určené pro rozvoj obce. Nyní stožáry povedou ze severu, kde je plánováný obchvat,“ ozřejmil starosta Dalibor Jaroš.

Mezi nejčastější výtky k projektu patří hrubé narušení krajinného rázu, negativní vliv na přírodu, zdraví a rozvoj obcí. „Největší devizou našeho kraje je právě jeho nízká industrializace,“ řekl Martin Vacke. Trasa by měla překlenovat také Jankovský potok, jež je zanesen do evropsky chráněných území Natura 2000.

Změna je možná

Právě nyní probíhá zjišťovací proces posuzování vlivu na životní prostředí zvaný EIA. V rámci něho můžou jednotlivé obce a organizace projekt připomínkovat. Celé řízení pak bude vyhodnoceno, na základě čehož se bude trasa optimalizovat.

Za problém lze také považovat informovanost obyvatel okresu. Drtivá většina z nich a někdy i starostů dotčených obcí vůbec netuší, že se v případě velmi pravděpodobné dostavby nových reaktorů v Temelíně budou muset vyrovnat s novými dominantami.

Autor: Jan Cihlář

6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení