Od prvního února je to složitější. Ve všech nemocnicích celého kraje musíte regulační poplatek zaplatit vždy. Výjimkou není ani ta pelhřimovská. Teprve zpětně, nejpozději měsíc od zaplacení můžete s účtenkou o zaplacení a vyplněnou darovací smlouvou žádat na krajském úřadě o jeho proplacení zpět.

Tento podivný systém zavedl kraj poté, co Ministerstvo vnitra kvůli hrazení poplatků s některými kraji zahájilo správní řízení. „Ministerstvo vnitra tak nebude moci kraj Vysočina nařknout z toho, že nepostupuje v souladu se správním řádem,“ vysvětlil tuto změnu sám hejtman Jiří Běhounek. Podle Jany Horákové, vedoucí odboru kanceláře ředitele pelhřimovské nemocnice je však zatím hodně předběžné hovořit o tom, jak systém funguje.

Hlavně vysvětlovat

„Organizačně to zvládnuté máme. Byli proškoleni všichni zaměstnanci, kteří by měli předat informace pacientům. Nejdůležitější je, aby tento nový systém pacienti pochopili, a proto klademe důraz na to, aby nebyl pacient odbytý,“ vysvětlila Horáková. Co se týče dokladu o zaplacení, tak ten podle Horákové vyžaduje zatím přibližně polovina pacientů.

Lidem se však tento systém hrubě nelíbí a považují ho za výsměch. „Je to hodně složitý systém. Zaplatíš, vyplníš, pošleš. Za dopis dám okolo dvaceti korun a třicet mi vrátí. To mi přijde jako hodně divné,“ prozradil důchodce František Mráz.

Placení regulačních poplatků má však ještě jeden háček. Pokud chce pacient vrátit poplatky složenkou, může kvůli poštovním poplatkům žádat o vrácení pouze u částek převyšujících 90 korun. Pacienti v mnoha případech o změnách vůbec nevadí. „Opravdu? Tak to od vás slyším vůbec poprvé. Je to opět jeden z dalších nesmyslných kroků, který vymysleli,“ postěžovala si Jitka Procházková z Humpolce.

Lidé však rozlišují poplatky v lékárnách od plateb za hospitalizaci. „Nejvíce lidem vadí poplatky v lékárnách, kde o dar žádá šestaosmdesát procent pacientů, naopak v ambulancích požaduje vrácení poplatků jen pětapadesát procent pacientů,“ pověděl Běhounek.

Nový systém však vítá i nemocniční pokladna. Dosud musel personál asistovat u podepisování darovacích smluv, nyní pouze předá účtenku o zaplacení. U soukromých lékáren to zůstává stejné.

V některých nabízejí odečtení poplatku od ceny léku, což je oproti nemocniční lékárně, kde je potřeba napsat žádost a čekat na peníze, teď pro lidi mnohem jednodušší. A jak je to tedy v současné době s placením? V ambulanci a za položku na receptu u léků s nižším doplatkem zaplatíte 30 korun.

Den v nemocnici vás přijde na 60 korun, na pohotovosti pak pak korun devadesát. Osvobozeni od plateb jsou novorozenci, děti do 18 let neplatí v ambulanci. Těm byl spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5 000 na 2 500 korun.

Co vás čeká, když chcete poplatek zpět:
1. Po ošetření (hospitalizaci) si vyžádejte doklad o vámi uhrazeném regulačním poplatku.
2. Do předtištěného návrhu darovací smlouvy (je k dispozici v nemocnici nebo na webu kraje) doplňte své kontaktní údaje a další potřebné informace (zejména zvolené proplacení daru).
3. K doplněnému návrhu darovací smlouvy připojte originály dokladů o úhradě regulačního poplatku.
4. Smlouvu odešlete nebo odevzdejte na adresu krajského úřadu (nejlépe v obálce označené „POPLATKY“).
5. Bezpečnější je poslat vše doporučeně.
6. Žádost o dar bude rada kraje schvalovat hromadně každé čtvrtletí.
V případě nejasnosti můžete využít speciální mailovou adresu poplatky@kr–vysocina.cz
V prvních týdnech zavedení systému darů bude funkční v úředních hodinách také informační telefonní číslo 564 602 328
Zdroj: Kraj Vysočina