A kdo jim vysvědčení udělil? Studenti třetích ročníků gymnázií. Na učitele si v testu Deníku zahrála pelhřimovská 3.A. a humpolecká septima.
A v jakých předmětech svoje radní známkovali? Hodnotili úroveň kulturního a sportovního vyžití ve městě, stav životního prostředí a dopravního spojení.

Známkovali také pomoc školy ze strany radnice. Studenti rovněž dostali možnost představitelům města udělit mimořádnou pochvalu a třídní důtku.

Jedničku si nevysloužila ani jedna radnice. Obě se dočkaly ve valné většině dvojek. Shodný sloupec známek v případě pelhřimovské radnice narušila pouze čtyřka za pomoc škole.

„Nejsme si vědomi toho, že by radnice naší škole nějakým způsobem pomáhala,“ vysvětlili výslednou známku gymnazisté. „Není to tak jednoduché. Gymnázium spadá pod kraj, takže mi s ním vpodstatě nemáme co dočinění. Takže pomocnou ruku mu vlastně ani podat nemůžeme,“ vyjádřil se ke čtyřce kazící vysvědčení místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda.

Největší problém je zimní údržba

Samé dvojky, až na jednu jedinou dostala i humpolecká radnice od septimánů tamního gymnázia. Jedinou horší známkou byla trojka za kulturní vyžití.

„Podle mého je tady kulturního vyžití dost. Promítá se v kině, je tu i mnoho kulturních akcí. Vznikl nový klub pro mladé a kulturní sál v podkroví základní umělecké školy,“ prozradil starosta Humpolce Jiří Kučera.

Jak si gymnazisté poradili s udělováním třídní důtky? Studenti v Pelhřimově ani v Humpolci se příliš dlouho nerozmýšleli. Měli téměř okamžitě jasno.

Shodně radnice pokárali za špatnou zimní údržbu. „To se máme na těch chodnících snad zabít?“ Ptal se rozhořčeně Milan Bína z Gymnázia Pelhřimov, když redaktorům Deníku odevzdával vyplněné vysvědčení. Svorně mu přitakával i humpolecký kolega Tomáš Zelenka.

„Někdy je to docela hrůza, hlavně když není prohrnuto nebo posypáno. To se člověk bojí, aby si někde nerozbil nos,“ rozpovídal se gymnazista. Studenti ale nezapomněli své radní také pochválit. V Pelhřimově si sympatie u mladých získala hlavně modernizace kina Vesmír. „Je fajn, že si můžeme i u nás ve městě zajít na film ve 3D. Už nemusíme jezdit nikam daleko, což je pohoda,“ mínila Lucie Urbanová.

Humpoleckým se zase líbí městská knihovna, kde funguje i Doupě, klub pro mladé. „Knihovna je super. Je tam moc hezké prostředí. Myslím, že takovou pěknou mají málokde,“ chválil Martin Lisý.

„Udělat doupě, byl moc dobrý nápad. Ten se radnici opravdu povedl,“ přitakal spolužák Lukáš Moravec. Obě dvě radnice tak mohou být s udělenými známkami velmi spokojeny.

V názorech na věci veřejné mají gymnazisté jasno

Je pondělí, krátce po poledni a my vcházíme do jedné ze dvou dotazovaných tříd. Je jí ta pelhřimovská.

Studenti o našem příchodu nevěděli. Takže byli trochu překvapeni, že je místo látky ze základu společenských věd čeká trochu jiný program.
Jakožto v každém školním kolektivu, tak i ve 3.A pelhřimovského gymnázia se najdou jedinci, kteří jsou přímo určení k prezentaci třídy, a to v každém směru. V Pelhřimově jím byl student Milan Bína, jehož názory byly dosti radikální.

Například na dotaz, co by ve městě zlepšil odpověděl, že je mu to jedno, že se stejně odstěhuje. Samozřejmě, že všechno sděloval se špetkou ironie a s humorem. Dojem na nás zanechali gymnazisté však velký. Vše se neslo v příjemném duchu a s vyplňováním nebyl jediný problém.

V úterý dopoledne nás zase netrpělivě očekávali humpolečtí septimáni. I oni, stejně jako jejich pelhřimovští kolegové, dokázali přesně formulovat své názory.

U vyplňování vysvědčení se tak často mezi spolužáky rozhořela vášnivá diskuze. Zimní údržba města? Kulturní vyžití? Sportovní zázemí?
O tom všem dokáží studenti rok před maturitou čile polemizovat. A to je dobře. I když někteří tvrdí, že je jim všechno jedno a stejně se odstěhují, nemyslí to tak.

Pelhřimov a Humpolec jsou „jejich“ města. I když tam třeba nebydlí, tráví tam hodně času. A ten jim přece nemůže být lhostejný.

A jaké známky v jakých oblastech studenti radním udělili? Najdete v tištěném vydání pátečního Pelhřimovského deníku.

Nela Kyselová, Martin Tkadlec