VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovská nemocnice je bezpečná, rozhodla porota

Pelhřimov – Dovedete si představit, že někomu selže kdekoliv v nemocnici organismus a v blízkosti není kvalifikovaná pomoc? Pro špitál pohroma a ostuda pro nezvládnutí své povinnosti.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice PelhřimovFoto: DENÍK/Jan Cihlář

V tom Pelhřimovském se rozhodli této noční můře předejít a jejich řešení bylo oceněno třetím místem v soutěži Bezpečná nemocnice. Tu již druhým rokem vyhlásili kraj Vysočina a Spojená akreditační komise. „Do soutěže jsme se přihlásili, abychom o sobě dali vědět. Projekt, který jsme předložili, má za cíl zaškolit každého pracovníka včetně nelékařů v poskytnuní kavlitní první pomoci,“ osvětlil Pavel Hrala, ředitel nemocnice.

Zásadní je stálé proškolování

Celý projekt už je rovněž aplikován. „Sestaven byl resuscitační tým s potřebným vybavením. Léčiva byla účelně rozmístěna po objektech nemocnice a zaveden byl také systém kontroly jejich expirace. Nakoupili jsme také umělé figurýny na nácvik resuscitace“ dodal Hrala. Součástí standardizace a nejdůležitější součástí celého systému první pomoci je samozřejmě školení všech zaměstnanců.

„Každý pracovník musí být do třech měsíců pos vém nástupu proškolen v teorii i praxi. U zdravotníků pak následují dvouleté cykly průběžného proškolování. Nezdravotnický personál je pak proškolován jednou za pět let,“ informovala hlavní sestra Jitka Dejmková. Ke zjištění kvality a ohlsau školení u zaměstnanců v Pelhřimově sestavili také dotazníky.

Systém musí nemocnice mít

Podobný systém první pomoci povinností každé nemocnice a měl by být standardem. „V Nemocnici se musí zaměstnanci i pacienti cítit v bezpečí, a proto se musí něco udělat,“ konstatovala Dejmková.

Bývalého primáře a současného hejtmana kraje umístění v soutěži potěšilo. „Jde o to, aby v okamžiku, kdy v nemocnici dojde k zástavě dechu a poruchu srdeční akce, byli zaměstnanci schopni posyktnout profesionální první pomoc. Rozhodují totiž první minuty,“ řekl Jiří Běhounek. Výsledky druhého ročníku byly slavnostně vyhlášeny v neděli v jihlavském Horáckém divadle.

Prvenství patřilo Svitavské nemocnici za obdobný projekt a sice „Bezpečí pacientů souvisí s bezpečím zdravotníků“. „Dynamické změny standartů i přístupu k mikroorganismů“ dostaly na druhé místo Nemocnici Písek.

Sedmičlenná odborná porota složená ze zástupců vyhlašovatele, České lékařské komory, Spojené akreditační komise české republiky, Ministerstva zdravotnictví a loňské vítězné nemocnice hodnotící jednotlivé projekty se také zaměřila na možnost jejich využití v jiných zdravotnických zařízeních.

Projekty by měly inspirovat ostatní

„Rychlou první pomoc jsme už před soutěží přednášeli také v jiných subjektech. zavítali jsme tak například do ústavů sociální péče, jež nás kontaktovaly. Co se týče první pomoci, mají také svá kritéria,“ dodala Jitka Dejmková.

Soutěž byla také jednou ze součástí celostátní odborné konference Dny bezpečí, jejíž cílem je blíže zaměřit pozornost na problematiku kvality a bezpečí při poskytování zdravotní péče. „Ministerstvo zdravotnictví v současné době připravuje Akční plán bezpečí, do kterého spadá i pořádání soutěže Bezpečná nemocnice a další aktivity kraje Vysočina realizované v minulosti,“ dala ne vědomí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Komise byla se snahou zúčastněných nemocnic spokojena. „Projekty přihlášené do letošního ročníku soutěže Bezpečná nemocnice se výrazným způsobem odpoutaly od řešení lokálních problémů k řešení přenositelných kamkoli jinam. Letošní projekty byly svou úrovní velice vyrovnané, oceňuji vysokou kvalitu zpracování a kvalitu reakce na tyto projekty. Za hodnotitele mohu říci, že jsme měli problém vybrat pouze jeden nejlepší,“ zmínil David Marx, ředitel Spojené akreditační komise.

Bezpečná nemocnice
Soutěž, kterou vyhlásily druhým rokem krej Vysočina a Spojená akreditační komise české republiky. Soutěžní projekty analyzují stav bezpečí, nabízí řešení a vyhodnocení jeho účinnosti.

Autor: Jan Cihlář

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení