VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oběti domácího násilí pachatele omlouvají

Jihlava – Proč ženy nevyhledají pomoc, když jsou týrány? Vydrží domácí násilí některé oběti snášet i celý život?

31.12.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Nejen na tyto otázky odpověděla reportérům Deníku v krátkém rozhovoru Markéta Hamrlová, lektorka Masarykovy univerzity v Brně, která v minulosti působila jako právnička pomáhající obětem domácího násilí.

Jaké jsou znaky domácího násilí? Jak člověk pozná, že už jde o týrání?
Velice stručně řečeno jde o násilné jednání, které se většinou odehrává beze svědků, mezi dvěma osobami, které pojí intimní, rodinný či obdobný vztah (manžel – manželka, druh – družka, otec – dcera a tak dále). Domácí násilí se nikdy neomezuje na jednu násilnou epizodu, ale jde o dlouhodobý, opakující se jev.

Jaké jsou formy domácího násilí na ženách?
Může se jednat o násilí fyzické, tedy strkání, bití, tahání za vlasy, pálení cigaretou nebo ohrožování zbraní. Ženy mohou zažívat také sexuální násilí, čímž je znásilnění nebo nucení k nepříjemným sexuálním praktikám. Týrání může být také psychické. Muž ženu zesměšňuje na veřejnosti, vyhrožuje, že udělá něco jí nebo dětem, rozkazuje jí nebo ji i sleduje. Jedna z forem domácího násilí je i sociální, kdy má násilník za cíl oběť izolovat od přátel či rodiny. Týrání může být také ekonomického rázu, což znamená, že pachatel zamezuje oběti disponovat s penězi.

Proč ženy týrání snášejí a nikomu se s problémy nesvěří?
Důvodů je celá řada. Ženy často doufají, že násilník své chování vůči nim časem změní. Mají také strach, že pachatel své výhružky vůči nim splní, pokud by od něj odešly. Navíc často nemají ani kam jít, nebo jim chybí peníze k tomu, aby se osamostatnily.

Mohou ženy týrání vydržet třeba i celý život?
Ve své praxi jsem byla seznámena s případy žen, které na následky týrání zemřely. Mezi mé klientky patřily ženy, které se rozhodly vyhledat pomoc i po více než třiceti letech života s násilníkem.

Mohou blízcí týrané ženy poznat, že něco není v pořádku, pokud na sobě týraná žena nemá viditelná zranění?
Velice záleží na konkrétních okolnostech případu. Mnohdy však násilník a oběť týrání před svým okolím důmyslně maskují. Obecně lze ale říci, že na týraných ženách si jejich blízcí mohou všimnout nápadného snížení sebevědomí ve vztahu v porovnání s násilníkem - On je skvělý, já jsem nula, nebo divím se, jak se mnou může být. Ženy také často trpí depresemi a úzkostí. Mnohdy také omlouvají násilníka – on za to nemůže, já ho provokovala.

Dá se říci, zda se počet týraných žen v naší zemi zvyšuje, nebo snižuje?
Za dobu více než deseti let, po kterou se problematice týraných žen věnuji, mi jejich počet přijde přibližně stejný. Co se však zvyšuje, je počet žen, které se rozhodnou o násilí promluvit a vyhledají pomoc. Tento fakt vnímám velmi pozitivně a domnívám se, že je důsledkem celospolečenské diskuse, která u nás byla k problematice domácího násilí rozvířena.

Letošní případy týrání na Vysočině
Leden 2009
Jihlavsko

Koncem ledna letošního roku vyhrožoval v obci na Jihlavsku osmačtyřicetiletý muž své o dva roky mladší ženě fyzickým násilím. Policisté ho proto vykázali z domu na deset dní. Trestní stíhání však proti agresorovi zahájeno nebylo. Poškozená k němu totiž nakonec nedala souhlas.
Červenec 2009
Třebíčsko

V obci Naloučany napadl šestapadesátiletý muž svoji bývalou manželku a její třicetiletou dceru. Držel je za krk a bil je do obličeje. Mladší z žen navíc shodil ze schodů a způsobil jí poranění hlavy. Policisté ho vykázali z bytu a případ předali na státní zastupitelství.
Srpen 2009
Žďársko

Několik kilogramů výbušnin schovával ve svém bytě v ulici Revoluční ve Žďáře nad Sázavou čtyřiačtyřicetiletý muž. Kromě třaskavin tam strážci zákona objevili také větší množství nábojů a zbraň hromadně účinnou. Vše vyšlo najevo poté, co se na policii obrátila šestadvacetiletá žena, která s mužem delší dobu žila ve společné domácnosti. Téměř půl roku musela snášet slovní nadávky a bití. Týrání vyvrcholilo, když se agresor v silně podnapilém stavu vrátil domů, na svou přítelkyni namířil pistoli a vyhrožoval, že ji zabije. Žena proto odešla z bytu a odmítla se tam vrátit.
Září 2009
Havlíčkobrodsko

Policisté vyjížděli do rodinného domu v Ledči nad Sázavou, kde sedmapadesátiletý muž vyhrožoval své manželce plynovou pistolí a nutil ji, aby opustila dům. Muž byl z bytu vykázán na dobu deseti dnů. Následně mu bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Případ byl ale nakonec odložen, protože poškozená nedala souhlas k trestnímu stíhání útočníka.
Zdroj: Policie ČR

Autor: Lucie Kubíková

31.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Ela Bartoňová, Pelhřimov, 15. 8. 2017, 3120 g
9

Právě se narodili. Podívejte se na další miminka

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Pelhřimov - Zraněním šestnáctiletého motorkáře skončila páteční dopravní nehoda u obce Kopaniny. Mladý řidič motocyklu Yamaha jel po silnici II/150 ve směru od obce Kopaniny směrem na obec Čáslavsko.

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení