„Jedná se o všeobecný nárůst. Nejvíce se to týká dětí školního a předškolního věku. Pokud se nemocnost ve školách pohybuje kolem třiceti procent, pak hygienici doporučují jejich uzavření,“ komentoval situaci Ladislav Koblížek, vedoucí protiepidemického oddělení pelhřimovského pracoviště krajské hygienické stanice.

Velmi častým místem nákazy jsou například čekárny u lékařů. „Drobné nachlazení je nejlepší vyležet doma s paralenem, protože v čekárně se mohou lidé nakazit ještě více. Ale pokud má člověk kromě nachlazení vysoké horečky, bolesti kloubů, pak by měl určitě zajít za lékařem,“ varovala pelhřimovská lékařka Lenka Křikavová.

Zájem o očkování není valný

Pelhřimovsku se nevyhnula ani světová pandemie obávané prasečí chřipky. K pátku 11. prosince bylo evidováno na deset případů této choroby.

Šíření jak chřipky sezonní, tak i prasečí zatím neodpovídá počet lidí, kteří se nechali očkovat. „U sezonní chřipky se nechalo očkovat pouze osm procent populace celkově. Proti chřipce prasečí se na Pelhřimovsku nechalo očkovat pouze dvě stě lidí včetně zdravotníků,“ podotkl Koblížek.

Dětští lékaři nyní posílají pacienty na očkování do Jihlavy. „V první vlně očkování jsme nedostali vakcínu vůbec a nyní vytipováváme chronicky nemocné nad deset let. Ti se pak se souhlasem rodičů mohou nechat očkovat proti prasečí chřipce v Jihlavě,“ popsala situaci v dětských ordinacích Jitka Houšťková, lékařka z Pelhřimova.

Chřipková omezení na Pelhřimovsku
Od 5. 12. do 18. 12. 2009 je uzavřen Domov důchodců Proseč u Pošné,
od 8. 12. do 14. 12. 2009 je uzavřena ZŠ Želiv, od 8. 12. do 14. 12. 2009 je uzavřena ZŠ Osvobození, Pelhřimov, od 9. 12. do 15. 12. 2009 je uzavřena ZŠ a MŠ Lukavec, od 9. 12. do 15. 12. 2009 je uzavřena ZŠ Hořepník a od 10. 12. do 15. 12. 2009 je uzavřena ZŠ Černovice.