Do toho přidají kupříkladu Vánoce a usměvavá reprezentantka z nejmenované televizní reklamy nabízející rychlou půjčku na dárky, ke které dostanete navíc mikrovlnku.

Nárůst dlužníků se projeví v novém roce

Takto často začíná nekonečná spirála dluhů, do které se stále častěji uvrtávají i lidé na Pelhřimovsku. „Nárůst návštěvnosti lidí s dluhovými problémy nastává vždy až v únoru nebo březnu. Je to logické. Lidé, kteří nemají peníze, si na Vánoce vždycky půjčí,“ uvedla Jana Řádová z občanské porady Oblastní charity v Pelhřimově.

S krizí se zadlužuje stále více lidí

Dluhy jsou jedním z nejčastějších problémů, které dnes návštěvníci poraden řeší. „Zatímco dříve jsme v poradně často řešili například vztahy lidské nebo pracovně–právní dneska je to nejčastěji dluhové poradenství, exekuce, upomínkování a insolvence. Například v úterý nás ohledně exekucí a dluhů navštívili čtyři klienti,“ dodala Řádová.

Míra zadlužování je odvislá od míry lidí žijících na sociálním okraji. Na Pelhřimovsku těchto lidí není ve srovnání například se severními Čechami mnoho. S příchodem hospodářské krize se však sféra dlužníků stále rozšiřuje. „V době růstu ekonomiky existovala silná dělicí čára mezi společností. Zadlužení se týkalo především sociálně vyloučených obyvatel, v nejčastějším případě Romů. V minulém roce se spektrum lidí, co jsou na hraně sociální pasti, rapidně rozšířilo,“ sdělil Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni s tím, že Vysočina celkově patří mezi ty méně problémové lokality.

Odkud si tedy lidé půjčují? „Když k nám klienti přijdou, tak už mají velké dluhové problémy. Takže na začátku si půjčili od bank, ale nyní už jim žádná banka nepůjčí. Pak přecházejí k půjčkám, jejichž inzeráty lze nalézt ve všech novinách. Půjčují si i od firem známých z reklam,“ uzavřela Jana Řádová.

Půjčky jsou v zastoupení jedné známé společnosti poskytovány také na každé poště. „Před Vánoci půjčujeme zákazníkům často velmi vysoké obnosy,“ potvrdila pracovnice jedné z pošt na Pelhřimovsku, která si nepřála být jmenována.