VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na rybařinu nemám vůbec čas, říká Milan Macura

Pelhřimov – Ke sportovním rybářství se dostal shodou zajímavých okolností. Dnes stojí Milan Macura v čele pelhřimovské organizace Českého rybářského svazu a k rybníku na ryby se sám dostane opravdu svátečně.

4.12.2009
SDÍLEJ:

„Práce kolem rybníků je pořád hodně,“ líčí předseda pelhřimovských rybářů Milan Macura.Foto: Jiří Jíra

Je to už více než dvacet let, kdy Milan Macura mezi pelhřimovské rybáře přišel. „Jenže já jsem tehdy nechodil na ryby. Chodil jsem v Pelhřimově sem na rybárnu, která se tehdy stavěla. Tuto stavbu jsem jako stavař vedl,“ vzpomíná na své začátky v rybářské organizaci Milan Macura.

Uctění památky Jana Panoše

Ani jeho další působení v této organizaci nepřišlo nějakou zavedenou cestou. „Když se stavba chýlila ke konci, tak onemocněl rybniční hospodář Láďa Haruda. Tenkrát, bylo to v pondělí, jsem řekl, že když nikdo není schopen zajistit podzimní výlovy, tak já to udělám. S tím že až se Láďa uzdraví, tak si to bude zase dělat on,“ popisuje historku Milan Macura.

Jenže události měly nečekaný vývoj se smutným koncem. „Já to v pondělí slíbil, a v pátek jsme šli Láďovi na pohřeb,“ dodává Milan Macura.

V rybničním odboru, v jeho čele, pak už zůstal natrvalo až do letošního roku. Do funkce předsedy ho pak letos přivedla další smutná událost ve vedení pelhřimovské rybářské organizace.

„V letošním roce nám bohužel zemřel předseda Stanislav Panoš,“ přibližuje okolnosti změny v čele výboru zdejších rybářů Milan Macura.

V tu chvíli byli na místo předsedy tři kandidáti, nakonec padla volba na něho. „Výbor nakonec zvolil mě. Já jsem to bral i jako způsob uctění památky pana Panoše. A kromě toho jsem byl před časem jedním z těch, který ho vyhecoval, aby předsedu dělal. Tak jsem do toho teď šel i s tím, ža budu pokračovat v práci, kterou on začal a pro rybářskou organizaci dělal,“ vypráví Milan Macura.

Poslední rok zastával obě funkce, a když se za tímto rokem ohlíží, přiznává, že to bylo docela náročné. „Ještě jsem se pustil do získávání dotace na nové vybavení organizace. A zatím se nám daří, získali jsme jeden milión osm set tisíc korun,“ prozrazuje nový předseda úspěšné vyjednávání o dotaci.

Dosluhující třicet let stará avie má tak své roky zvolna sečtené, ryby od výlovů bude vozit modernější automobil. Než se rybáři mohou radovat z úlovků, musí se kolem rybníků udělat spousta práce. A právě bez lidí z vedení několikasetčlenné organizace by se všechny ty nezbytné úkony dělaly jen velice složitě.

„Práce kolem rybníků je opravdu hodně. Dneska ale můžeme říct, že máme všechny rybníky, snad až na jednu výjimku, v naprostém pořádku, všechno máme odbahněné, u většiny rybníků bezpečnostní přelivy,“ přibližuje předseda Milan Macura úděl funkcionáře.

Sám se na ryby dostane skutečně jen svátečně. „Na vlastní rybařinu mi čas opravdu nezbývá. Já jsem byl na rybách letos jednou. To mě vyhecovala vnoučata. A já se musel hodně snažit, abych chytil kapra,“ vypráví Milan Macura a dodává. „

Já mám chyceného a odneseného jednoho kapra. A asi pět jsem jich chytil s těma klukama. Jinak na ryby nemám čas.“

Zodpovědnou práci ne všichni ocení

Proto ho mrzí, že ne všichni členové, kteří se nezřídka věnují v první řadě sportovnímu rybolovu, nezbytnou a zodpovědnou práci funkcionáře ocení.
„Někdy se k vám donese naprosto neodůvodněná kritika,“ naznačuje předseda Milan Macura.

Přesto má jako předseda organizace s 930 členy pro rybáře spíš dobré zprávy, když mluví o plánech. „Chci, abychom měli v revírech jenom kvalitní rybu, aby naši členové byli v pelhřimovském svazu spokojení, většina z nich to tak taky bere. A těm ostatní bych řekl, aby tolik nenadávali. Není to moc povzbuzující,“ uzavírá Milan Macura.

Jiří Jíra

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení